Jihočeský kraj

Dálnice D3 má další úsek. Dva roky ho brzdily spory o pozemek

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
Aktualizováno 12:45
9.9. 2019 12:20
Téma:

Dálnice D3 na jihu Čech je zas o něco delší - silničáři dostavěli úsek, na kterém se přes dva roky řešily vlastnické spory mezi Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a bývalým majitelem pozemku. Dálnice má být obousměrně dokončena do konce roku.

Silničáři převedli provoz na nově dostavěný úsek dálnice D3 v pondělí před 8. hodinou ráno. Řidiči už tak nemusejí 50metrový úsek objíždět po staré silnici.

 

Právě tu ale musejí nyní stavbaři přestavět a dokončit tak dálnici v plné délce. Moc času už jim přitom nezbývá. Podle ŘSD bude desetikilometrový úsek dálnice mezi Ševětínem a Borkem v provozu do konce letošního roku.

 

Padesát metrů dálnice nemohli silničáři dostavět kvůli vlastnickým sporům. ŘSD totiž bývalému majiteli nezaplatilo za výkup pozemku včas.

 

Vyvlastňovací proces tak začal nanovo. Původní majitel navíc požadoval vrácení pozemků do původního stavu, včetně vysázení nového lesa. To ale okresní soud začátkem srpna zamítl. ŘSD při opětovném vyvlastnění zaplatilo majiteli pozemku zhruba 600 tisíc korun.

 

 

Opětovné vyvlastnění potvrdil jak Krajský soud v Českých Budějovicích, tak následně i Nejvyšší správní soud.

 

Na necelých 70 kilometrech jihočeské dálnice D3 tak aktuálně zůstává nedostavěný ještě úsek u Tábora. Kvůli sporu o vybudování sjezdu k jedné z nemovitostí musejí řidiči zhruba 400 metrů jezdit už několik let v dopravním omezení.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz