Stavba stojí přes 20 let

Dálnice z Vídně se přiblížila k Česku, u nás se nekoplo do země

Téma:

Rakušané otevřeli pětadvacet kilometrů nové dálnice mezi jižní Moravou a Vídní. Na české straně se ale na tahu mezi Brnem a rakouskou metropolí nepostavil za dvacet let ani kilometr. A obchvat Mikulova se začne budovat nejdříve za dva roky. Na rakouské straně přitom k hranicím chybí pouhých deset kilometrů.

Nový úsek dálnice mezi Schrickem a Poysbrunnem stavěli Rakušané přes dva roky a přišel je v přepočtu na víc než sedm miliard korun. Díky 25 kilometrům nové dálnice ušetří řidiči čas při jízdě z Brna do Vídně, protože se vyhnou kolonám v menších obcích na staré silnici.

 

Nový úsek rakouské dálnice A5 končí 10 kilometrů před českými hranicemi A zatímco v Rakousku se teď chystají stavět pětikilometrový obchvat Drasenhofenu, na jihu Moravy se od roku 1996 vůbec nekoplo do země. Českým řidičům se to nelíbí.

 

"Proč to nejde, když všude jinde to jde? Na Slovensku to jde, v Polsku to jde, všude to jde," zlobí se řidiči.

 

 

"V nejpokročilejším stádiu přípravy pro výstavbu je ten úsek, takzvaný obchvat Mikulova. Optimisticky bychom mohli očekávat zahájení stavby v roce 2019," doufá mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

 

V Česku by nová dálnice měla kopírovat stávající silnici I/52, která vede přes Mikulov. Stavba úseků mezi Pohořelicemi a Mikulovem je ale v nedohlednu. Brzdí ji odpůrci, kterým vadí třeba právě obchvat Mikulova.

 

"Tam registrujeme námitky, rozklady a protesty od celkem deseti subjektů," prozradil Rýdl. Jeden ze tří úseků nové dálnice by měl vést kolem obce Bavory, kde trasu navrženou hejtmanstvím lidé odhlasovali v loňském referendu.

 

 

"Já jsem pro, protože je tady velikánský provoz, a je potřeba udělat tady dálnici," říkají občané Bavor. "Já si myslím, že je to dobrá věc . Protože ulehčí se té staré cestě a mezi obcemi se bude lépe jezdit," myslí si místní.

 

Pokud tedy všechno dobře půjde, mělo by se po nové dálnici mezi Brnem a Vídní začít jezdit v roce 2030.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo, Ondřej Požár TN.cz