Zablokovaná dálnice

Náročný zásah hasičů. K nehodě na D1 museli jít s technikou pěšky!

Téma:

U vážné dopravní nehody zasahovali na D1 hasiči a záchranáři. Nehoda se stala v rekonstruovaném úseku, takže se hasiči k nehodě dostávali jen velmi těžko. Jedna jednotka s těžkou technikou to dokonce zkoušela pěšky. Vzlétnul i vrtulník, který měl hasičům přepravit vyprošťovací techniku, to ale nakonec nebylo potřeba, protože se jedné jednotce na místo podařilo probojovat.

Kamion a dodávka se srazily na 60. kilometru. Operační důstojník vyslal na místo hasiče z obou směrů – ze severu od Zruče a z jihu od Vlašimi. Vzhledem k tomu, že šlo o nehodu kamionu, tak také speciální vyprošťovací techniku z Benešova.

 

"Ti, kteří jeli ze severu, jednotka ze Zruče, tak ti se prodírali kolonou, jeli po staveništi, kde místy překážely stavební stroje a nakonec se tam jejich zásahový automobil dostal jako první," popsal náročný zásah pro TN.cz mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

 

"Ti z jihu zůstali stát půl kilometru před nehodou v koloně, která se nepohybovala. Velitel rozhodl, že vzali vyprošťovací zařízení, tedy těžký agregát, nůžky, rozpínák a s dalším vybavením šli k nehodě pešky," dodal Gabriel.

 

Operační středisko na základě informací, že se jednotky nemohou dostat k na místo zásahu, přivolal vrtulník policie. "Ten je primárně určený na hašení, záchrany z výšky, z vody nebo z hloubek, ale lze jej využít i pro tento typ události," řekl Gabriel s tím, že letečtí záchranáři si naložili menší agregát a vydali se na místo nehody.

 

 

Když ale dorazila jednotka ze Zruče, nechal velitel vrtulník odvolat. Na místě ale přesto jedna helikoptéra přistála – ta, kterou na místo povolali záchranáři. Hasiči po vyproštění jednoho zraněného z dodávky pomohli s ošetřováním zraněných a s transportem do vrtulníků, pak pomáhali odklízet následky nehody.

 

Podle agentury Aktu.cz byli na místě čtyři zranění, dva odvezl vrtulník a dva sanitky.

 

"Časový dojezd byl mimořádně dlouhý způsobený kolonami v obou směrech a tím, že je to rekonstruovaný úsek, kde je povoz veden v režimu 2+2 v jednom směru, takže řidiči nemohli vytvořit záchrannou uličku," dodal Gabriel.

 

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla byl provoz ve směru na Prahu obnoven před 11 hodinou, ve směru na Brno pak před 13. hodinou.

 

 

 

Dálnici blokoval i hořící kamion

Provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu zablokoval ve čtvrtek brzy ráno požár kamionu. Hořící kamion, který převážel osobní auta, stál na 132. kilometru u Měřína, vyjely k němu tři jednotky hasičů. V místě se rychle vytvořila dlouhá kolona.

 

Kamion, který vezl devět osobních aut, začal hořet kolem třetí hodiny ranní na 132. kilometru mezi exity Měřín a Velký Beranov. Dálnice byla ve směru na Prahu více než hodinu plně neprůjezdná, požár likvidovaly tři jednotky hasičů.

 

Zhruba v půl páté byl zprůjezdněn levý pruh, o hodinu později už mohla auta jezdit oběma pruhy. Před omezením se ale okamžitě začala tvořit kolona, která se bude zřejmě celé dopoledne rozjíždět.

 

 

"Provoz na 130,5. km D1 na Prahu komplikuje odstraňování nasledků po ranním požáru kamionu, který převážel osobní auta. Za místem udalosti se vytvořila kolona 10 km," uvedli policisté na twitteru.

 

Kolem deváté hodiny se podařilo provoz plně obnovit, kolona ale stále měla tři kilometry.

 

GALERIE: Požár kamionu na D1

1
/
7
Zdroj: TV Nova
Požár kamionu na D1 - 7

epa, vbo TN.cz