Ničivý požár

Dalo se peklu v Londýně zabránit? Správce prý o nedostatcích věděl!

Požár výškového bytového domu v londýnské čtvrti White City - 4
Zdroj: Profimedia
Požár postupně zachvátil celou budovu, spekuluje se o pochybení při rekonstrukci
Téma:

Dům v londýnské čtvrti White City zachvátil v noci na středu obrovský požár. Hasiči už potvrdili, že uvnitř několik lidí uhořelo, přesný počet ale zatím neznají. Podle některých obyvatel domu, který se jmenuje Grenfell Tower, se dalo neštěstí zabránit. Správce prý o nedostatcích věděl.

Požár Grenfell Tower má na svědomí správce budovy. Tvrdí to místní organizace pro ochranu nájemníků. Údajně opakovaně přehlédl nedostatky v požární bezpečnosti stavby. Informoval o tom portál Daily Mail.

 

Na problémy dlouhodobě upozorňovala organizace Grenfell Action Group, která od roku 2010 bojuje za práva lidí z obytného komplexu Lancaster West Estate. Do něj patří i budova, kterou v noci na středu zachvátil rozsáhlý požár. Záznamy z kontrol zveřejňují na blogu.

 

Obyvatelé domu nedostali za posledních 20 let žádná požární pravidla, směrnice byla vyvěšena jen ve výtahu. V jednom oběžníku navíc lidé dostali instrukce, aby v případě požáru zůstali ve svých bytech. V domě navíc nebyl žádný požární alarm ani rozprašovače, které se spouští při velkém žáru.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Na jaře loňského roku obvinila organizace správce zničené budovy, firmu KCTMOU (Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation Limited) z mafiánských praktik a absolutně nevyhovujícího přístupu k zabezpečení objektu.

 

 

Na svých stránkách napsali, že situace se vůbec nelepší. "Dovolujeme si tvrdit, že se něco změní, až se stane nějaká tragédie. Ta je v tuto chvíli nevyhnutelná," uvedli v prohlášení. Teď už je jasné, že měli pravdu.

 

 

Obrovský požár postupně zachvátil celou budovu, hořelo i ve vyšších patrech, odkud nestihli někteří nájemníci utéct. Hasiči zatím potvrdili šest obětí, konečná bilance ale zřejmě bude daleko vyšší. Padesátku zraněných převezli záchranáři do nemocnice.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Snímky, z nichž vás zamrazí. Ve dvou letech málem uhořela! Jak vypadá dnes?

Matka vyhodila svou malou dcerku z okna. Na jejím místě byste jednali stejně!

Související témata:
epa TN.cz