Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Grenfell Tower

Dalo se smrti 72 lidí zabránit? Vyšetřování požáru přineslo šok

Požár výškového bytového domu v londýnské čtvrti White City
Zdroj: Profimedia
Při požáru Grenfell Tower zemřelo 72 lidí

Vyšetřování ničivého požáru londýnské Grenfell Tower odhaluje děsivé detaily. Vyšlo najevo, že odborníci na požární ochranu varovali majitele domu už sedm měsíců před tragédií. Smrti 72 lidí se tak zřejmě dalo předejít...

Londýnský věžák Grenfell Tower neprošel nejméně dvěma bezpečnostními prohlídkami. Majitelé měli závady odstranit do května 2017, tedy měsíc před ničivým požárem. Organizace, spravující budovu, se však podle doporučení nezachovala.

 

Nové šokující informace vycházejí z vyšetřovacího spisu, který si britská policie k případu vede. Zatím není jasné, kdo bude ze smrti 72 lidí obviněn, poslední okolnosti ale ukazují na majitele a správce. Píše o tom portál The Independent.

 

Už krátce po požáru vyšlo najevo, že obyvatelé věžáku upozorňovali společnost, která se o budovu měla starat, a také radnici na nedostatky v požární ochraně. K nápravě vyzývaly celé roky, za tu dobu ale nikdo nic neudělal.

 

 

Požár 24patrové Grenfell Tower v londýnské čtvrti Kensington vypukl 14. června 2017 krátce po jedné hodině v noci. Pod kontrolu ho hasiči dostali až o více než den později. Oheň se rozšířil zřejmě z kuchyně v bytě ve druhém poschodí.

 

Během desítek minut byl v plamenech celý věžák. K rychlému šíření požáru přispěla fasáda z polyetylenu a nevhodný materiál tepelně izolační vrstvy. Také dveře, které měly vydržet 30 minut, se zhroutili asi po 10 minutách. Požár má 72 obětí.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o požáru:

epa TN.cz