Mimořádná událost

Další chyby na železnici. U Chrudimi jel strojvedoucí "na červenou"

Vlak Regionova
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 13. 7. 2020
Téma:

Ani ne týden po tragické srážce vlaků u Perninku na Karlovarsku došlo na české železnici k dalším vážným incidentům. V pondělí ráno projel strojvedoucí osobního vlaku na Chrudimsku návěsť stůj. V neděli odpoledne se ocitly dva vlaky na stejné koleji u Prahy.

Vlak projel návěsť Stůj v pondělí ráno v Medlešicích na trati spojující Chrudim a Pardubice. Podle webu zdopravy.cz, který na mimořádnou událost upozornil, šlo o vlak Českých drah z Hlinska do Pardubic.

 

"Došlo k nedovolené jízdě vlaku za úroveň návěsti Stůj. Nedošlo k žádnému zranění ani ohrožení vlakové cesty, provoz byl zastaven zhruba na dvě hodiny," upřesnil pro web zdopravy.cz generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

 

Od předchozího vážného incidentu na české železnici přitom neuběhlo ani 24 hodin. V neděli odpoledne se na stejné koleji ocitly mezi Černošicemi a Prahou osobní vlak a za ním jedoucí rychlík. Ani jeden ze strojvedoucích podle prvotních informací zřejmě neprojel návěstidlo zakazující jízdu. Po průjezdu osobního vlaku na něm měla být červená, ale zřejmě nebyla.

 

 

Jak je to možné, zjišťuje Správa železnic. Podle webu Novinky.cz si strojvedoucí rychlíku z Klatov naštěstí všiml, že se blíží k osobnímu vlaku a soupravu sám zastavil.

 

Minulý týden se v úterý na Karlovarsku čelně srazily dva osobní vlaky Českých drah. Předběžné závěry vyšetřovatelů ukazují na to, že jeden ze strojvedoucích si neuvědomil, že je pracovní den a má počkat na vlak, se kterým se má ve stanici míjet. Nehoda si vyžádala dva lidské životy. V pátek se na kraji Prahy srazil rychlík s osobním vlakem, do něhož měli být evakuováni cestující z Pendolina, které předtím srazilo člověka v kolejišti.
 

Více o srážce vlaků v Praze v následující reportáži:

TN.cz