varování architekta

Zkáza Notre-Dame pokračuje: Střecha se může kdykoliv zbortit

Požár katedrály Notre-Dame
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 25. 7. 2019
Téma:

Po strašlivém požáru, který zdevastoval světoznámou katedrálu Notre-Dame, se objevila nová hrozba. Kvůli vedru totiž začaly stěny rychleji vysychat a hrozí, že neudrží klenutý strop. Už ve středu padaly teplotní rekordy, v Paříži platí výstraha před extrémními teplotami.

Ikonu Paříže pohltily v dubnu plameny, jen během pár hodin způsobil oheň nevratné škody. Díky odhodlání hasičů a dobrovolníků se podařilo katedrálu z větší části zachránit, požár nicméně zničil střechu, dřevěný interiér a také se zřítila centrální štíhlá věž.

 

A právě o střechu má strach hlavní architekt Philippe Villeneuve. "Mám skutečně velký strach kvůli vlně veder," uvedl Villeneuve na středeční tiskové konferenci. Podle něj kvůli extrémnímu vedru začala katedrála rychleji vysychat. Kvůli tomu by spoje a zdivo mohly ztratit celistvost a nemusí tak udržet klenutý strop.

 

Rozmístěné senzory, které mají hlásit jakýkoliv pohyb stěn či stropu, zatím naštěstí nic nezaznamenaly. Podle Villeneuva může střecha zkolabovat prakticky kdykoliv, od požáru se totiž klenutý strop zatím nepodařilo prohlédnout.

 

 

Francii zasáhla v posledních dnech vlna veder, už ve středu padaly na mnoha místech Evropy teplotní rekordy. Ve francouzském Vichy bylo podle Meteociel naměřeno 41,3 °C. A čtvrtek má být podle předpovědi ještě teplejší.

 

Na reportáž TV Nova, která ukazuje vnitřní prostory katedrály po požáru, se můžete podívat zde:

TN.cz