dálniční známky

Další kilometry dálnic budou příští rok bez poplatku! PŘEHLED

Úseky dálnic, které budou příští rok bez poplatků
Zdroj: Profimedia
Téma:

V příštím roce se řidiči budou moci svézt po dalších 19 kilometrech dálnic, aniž by museli mít dálniční známku. Ministerstvo totiž vyjme ze zpoplatnění dalších pět úseků. Ve čtvrtek také prozradilo, že dálniční známky budou v příštím roce stát stejně, jako v roce 2017.

Ze zpoplatnění už bylo vyjmuto 145 kilometrů dálnic. Většinou jde o úseky, které tvoří obchvaty měst. Teď ministerstvo řidiče osvobodí od poplatků na dalších pěti úsecích o celkové délce 19 kilometrů. Jde například o obchvat Pohořelic nebo Sokolova.

 

"V předchozích dvou letech se tento krok osvědčil. Starostové dotčených měst jsou s ním velmi spokojeni, protože to pomohlo ke zklidnění dopravy ve městech. V tomto trendu tedy pokračujeme. Dálnice jsou stavby placené z peněz daňových poplatníků, proto by měly lidem sloužit co nejvíce", řekl ministr dopravy Dan Ťok.

 

Mezi novými úseky jsou dálnice D6 mezi Novým Sedlem a Březovou, D52 u Pohořelic, D55 u Otrokovic, D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a D46 u Hněvotína. V posledním případě navazuje úsek na část dálnice D35, která je již bez poplatku, což společně vytvoří obchvat Olomouce.

 

 

V předchozích letech přestala platit povinnost mít dálniční známku třeba na dálnici D5 u Plzně a Berouna, D1 u Brna nebo D10 u Mladé Boleslavi.

 

Podle ministra dopravy Dana Ťoka se změny ve zpoplatnění v tržbách z prodeje dálničních známek neprojevily. "Naopak jejich prodej každým rokem stoupá. V roce 2014, kdy nebyl ze zpoplatnění vyjmut žádný úsek, se prodaly čtyři miliony 700 tisíc kusů dálničních známek, v roce 2016 to bylo téměř o šest set tisíc kusů více," dodal ministr Ťok.

 

 

Ministerstvo také ve čtvrtek prozradilo, kolik příští rok řidiči za využití české dálniční sítě zaplatí. Dálniční známky budou stát stejně jako v letošním roce! To znamená, že za roční kupón zaplatí řidiči 1 500 Kč, za měsíční kupón pak 440 Kč a desetidenní dálniční známka bude stát 310 korun. Roční kupón bude příští rok žlutý, měsíční červený a desetidenní modrý.
 

vbo TN.cz