U národního muzea

Další muž se pokusil upálit v centru Prahy. Včas ho zastavili

Upálení u Národního muzea
Zdroj: Policie
Upálení u Národního muzea
Téma:

Další muž hrozil, že se u Národního muzea v Praze pokusí upálit. Jen den poté, co se čtyřiapadesátiletý muž zapálil u pomníku sv. Václava, zasahovali policisté jen o pár metrů dál znovu. Šestačtyřicetiletému muži ale stihli v činu zabránit.

O pokusu dalšího muže upálit se v centru Prahy, informovali policisté na twitteru. "Policie šetří okolnosti události, ke které se schylovalo u Národního muzea. Muž (1972) krátce před 16. hodinou oznámil na tísňovou linku 158, že se chce polít hořlavinou a zapálit," napsali pražští policisté.

 

GALERIE: Muž se pokusil upálit v Praze u Národního muzea

1
/
6
Zdroj: AKTU.cz
Muž se pokusil upálit u Muzea v Praze - 4

 

Společně se strážníky se ale mužům zákona podařilo nešťastníkovi zabránit v tom, aby se v Čelakovského sadech u Národního muzea zapálil. Muž skončil v péči záchranářů. Co ho k činu vedlo, budou zjišťovat policisté.

 

"Při zákroku došlo ke zranění a muž skončil v péči záchranářů. Okolnosti události i motiv mužova jednání jsou předmětem dalšího šetření policie," dodali policisté. Pochválili si také spolupráci operátora tísňové linky a prvosledových hlídek.

 

Záchranáři upřesnili, že muž utrpěl lehčí úraz hlavy. "Inspektor a záchranáři jej ošetřili a převezli do Všeobecné fakultní nemocnice," informovala pražská záchranka na twitteru.

 

 

Na fotografii, kterou policisté zveřejnili na twitteru, je vidět, že u Národního muzea stojí sanitka. Na lavičce leží černý batoh, na zemi je rozlitá tekutina, v nádobě, která stojí mezi lavičkami, ještě část zbývá.

 

Policisté místo obehnali páskami. Vedle laviček leží na nataženém drátu, který má bránit ve vstupu na trávu, několik vlajek, z fotografií, které zveřejnila agentura Aktu.cz jsou patrné vlajky NATO, Evropské unie, Sovětského svazu, Izraele a Spojených států. Šestá vlajka by měla patřit organizaci UNICEF.

 

 

Podle svědků muž vlajky zapálil a když viděl policisty začal polévat také sebe, uvedla agentura Aktu.cz. Na místo dorazili chemici pražských hasičů, kteří budou zjišťovat, o jakou látku šlo.

 

Muž, který se zapálil na Václavském náměstí v pátek, je ve vážném stavu ve Vinohradské nemocnici. Podle záchranářů utrpěl popáleniny na 30 % těla. Oheň mu sežehl obličej a ruce.

 

Více o pátečním činu na Václaváku v reportáži:

 

Ve středu si Češi připomněli přesně 50 let od chvíle, kdy se na Václavském náměstí na protest proti sovětské okupaci zapálil student Jan Palach. Jeho čin vyburcoval národ, inspiroval ale také několik následovníků, kteří se zapálili v dalších dnech. Palach 19. ledna 1969 na následky zranění v nemocnici zemřel.

vbo TN.cz