Spor kvůli diskriminaci

Další potíže s postem ombudsmana. Křečka nechce rada romské menšiny

Poslanec Stanislav Křeček bude zástupcem ombudsmana.
Zdroj: Mediafax
Michaela Trochová
Michaela Trochová
19.1. 2020 13:28
Téma:

Třináct členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny odmítá nominaci Stanislava Křečka na post veřejného ochránce práv. V úloze ombudsmana je pro ně nepřijatelný člověk, který podle jejich tvrzení diskriminaci podporuje.

"Je pro nás nepřijatelné, aby nejvyšší úřad, ke kterému se mohou lidé odvolávat ve věcech diskriminace, vedl člověk, který diskriminaci podporuje," zní v prohlášení, které občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) zveřejnili v neděli.

 

Stanislav Křeček za sedm let svého působení v pozici zástupce ombudsmanky Anny Šabatové podle nich opakovaně prokazoval, že je mu téma diskriminace a ochrany lidských práv cizí. "Svými veřejnými vyjádřeními dlouhodobě snižoval důvěryhodnost úřadu veřejného ochránce práv," domnívají se.

 

Za všechny problematické kauzy uvádí tu, v níž se ombudsmanka zastala ženy romského původu, která byla diskriminačně vyloučena z žádosti o byt. Stanislav Křeček v reakci na tuto událost veřejně prohlásil, že je právem pronajímatele jednat diskriminačně.

 

 

"Kromě nevhodného působení v úřadu ombudsmana je pro nás Stanislav Křeček nepřijatelný nejen odborně a názorově, ale také lidsky. Bylo prokázáno, že neoprávněně užíval titul JUDr., na sociálních sítích sdílel hoaxy a mnozí členové RVZRM byli svědky jeho velmi nevhodných vyjádření při projevech na pietách obětem romského holocaustu," uvádí se dále v oficiálním prohlášení.

 

Stanislav Křeček pro romskou ztělesňuje systém, v němž je diskriminace tolerovaná, stává se normou a kde se i vysocí političtí činitelé mohou ve veřejném prostoru vyjadřovat stereotypně a šířit lživé zprávy. "Z těchto důvodů je pro nás jeho nominace nevhodná a případné zvolení veřejným ochráncem práv vnímáme jako nepřijatelné," píše se závěrem v oficiálním prohlášení.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz