Mars 2020

Další potvrzení z Rudé planety: Marsovský vrtulník přežil náročnou cestu vesmírem

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 8:15
21.2. 2021 7:47
Téma:

NASA po úspěšném přistání své sondy na Rudé planetě přinesla další dobré zprávy. Marsovský vrtulník Ingenuity, který je připevněn na břiše Perseverance, dlouhou cestu i přistání přežil bez úhony. Za měsíc až dva by se inženýři mohli pokusit o první let na cizí planetě.

Ve čtvrtek se pozornost světa upírala k Rudé planetě, kde se americké NASA podařilo úspěšně přistát s roverem Perseverance. I když inženýři oslavili úspěch, někteří s napětím stále očekávali, zda budou moci pokračovat ve své misi.

 

Společně s roverem se na povrch planety dostal také marsovský vrtulník Ingenuity, který má podle plánu létat nezávislé na robotickém vozítku. Vrtulník poslal domů zprávu, že je v pořádku.

 

"V datech hledáme dvě důležité věci, stav nabití baterií a potvrzení, že základní stanice funguje tak, jak byla navržena, tedy zapíná a vypíná topení, které udržuje v chodu elektroniku vrtulníku," vysvětlil vedoucí operace vrtulníku Ingenuity Tim Canham s tím, že vše funguje tak, jak má.

 

Inženýři budou nyní malý vrtulník nabíjet prostřednictvím roveru. Nejprve by se baterie měla nabíjet hodinu, měla by dosáhnout kolem 30 % kapacity. O několik dní později nabijí baterie na 35 %, pak jsou nabíjecí cykly naplánovány po týdnech.

 

 

Asi dvoukilogramový vrtulník se zatím nabíjí díky Perseverance, jakmile bude vypuštěn, o přísun energie se postarají jeho vlastní solární panely. Po vypuštění bude mít Ingenuity 30 marsovských dní (31 pozemských dní), aby provedl testovací let.

 

Stěžejní bude, jestli přežije drsné marsovské noci, kdy teplota padá k -90 stupňům. Pokud se podaří odlepit od země, bude splněno 90 procent cílů mise. V případě, že se podaří následně přistát, čekají vrtulník další čtyři pokusné lety.

 

GALERIE: První záběry ze sondy Perseverance

1
/
3
Zdroj: NASA/JPL-Caltech
Perseverance Sol 0 - Levá přední Hazcam

 

Na reportáž TV Nova o přistání sondy Perseverance se můžete podívat zde:

Související témata:
TN.cz