Ministerstvo obrany

Další předražené tendry? Pod palbou kritiky jsou tanky a vrtulníky

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
Publikováno 19. 2. 2020
Téma:

Další předražené zakázky na ministerstvu obrany. Po sporných tendrech na radary a rušičky se tentokrát jedná o tanky a transportní vrtulníky. Na doporučení sněmovního výboru pro obranu se ministr Lubomír Metnar (za ANO) zakázky rozhodl znovu prověřit.

Předpokládaná cena modernizace 33 tanků T-72 měla být původně 908 milionů korun, během půl roku ale vzrostla dvojnásobně - na 1,8 miliardy korun. Dvojnásobně narostla i cena opravy 15 vrtulníků Mi-17 - teď by měla vyjít na 1,4 miliardy korun.

 

"Vyhovím poslancům a sestavím nezávislý expertní tým a znovu to přezkoumáme," slibuje ministr obrany. "Pan ministr pochopil, že je zapotřebí udělat v těch věcech pořádek a nastolil novou metodiku," těší předsedkyni výboru pro obranu Janu Černochovou (ODS).

 

Ministerstvo obrany čelilo v minulých týdnech kritice i kvůli nákupu mobilních rušiček komunikace anebo pasivních radarových systémů. I tam se cena výrazně zvýšila.

 

Nákup pasivních radarových kompletů objednal resort u české firmy za 1,5 miliardy korun. Přitom ještě před rokem ministerstvo informovalo vládu, že by systém měl stát 780 milionů korun. Kritici poukazují na to, že NATO pořídilo v tendru podobné radary za téměř poloviční cenu.

 

 

"Je vidět, že na ministerstvu obrany nejdou věci tak, jak by měly," říká místopředseda obranného výboru Jaroslav Foldyna (ČSSD).

 

U mobilních rušiček byla původní cena 960 milionů korun. Už o den později ale ministerstvo obrany schválilo nákup osmi kompletů za částku převyšující 1,45 miliardy korun. Rezort se hájí tím, že cena byla vyšší kvůli jednání s dodavateli.

 

Kvůli nesrovnalostem na ministerstvu jako náměstek pro vyzbrojování a akvizice po kritice skončil Filip Říha.

pez TN.cz