koronavirus v česku

Další případ indické mutace v Česku. Varianta se potvrdila u člověka v Praze

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 17:20
29.4. 2021 14:30
Téma:

Další případ tzv. indické mutace koronaviru se potvrdil v České republice. Variantu zaznamenali odborníci poprvé také na území Prahy. Podle pražské hygienické stanice je nakažený z Indie.

"Hygienická stanice ihned po zjištění dané skutečnosti zahájila detailní epidemiologické šetření a dohledává eventuální rizikové kontakty tak, aby nedošlo k přenosu indické mutace na další lidi,“ řekl mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.


Podle informací hygieniků má nakažený člověk pocházet z Indie. Dotyčný měl horečku a bolesti svalů. Jiné zdravotní problémy se u něj nepotvrdily.

 


Další případy této mutace však hygienici v Praze zatím neevidují. "Doporučujeme veřejnosti, aby byla nadále dodržována potřebná preventivní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, pravidelného mytí rukou a dodržování rozestupů ve vzdálenostech alespoň dvou metrů,“ vyzývá Boublík.
 

Jen před pár dny přitom ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) informoval, že se v Česku, konkrétně v Hradci Králové, objevil vůbec první případ tzv. indické mutace. Do země tuto variantu podle šéfa resortu zdravotnictví přivezla pravděpodobně studentka z Indie.

 

Podle stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) a současných poznatků odborníci nepředpokládají, že by se průběh onemocnění u indické mutace výrazně odlišoval od klasického průběhu.


Přesto se však odborníci tohoto typu obávají. V současné době je totiž epidemická situace v Indii velmi kritická. To dokazují aktuální čísla, kdy za poslední tři týdny se počet obětí epidemie koronaviru v zemi v porovnání s předchozím obdobím ztrojnásobil.

 

Podle epidemiologa Rastislava Maďara může být indická mutace více infekčnější. Podívejte se na rozhovor:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz