trable s megxitem

Další problémy Harryho a Meghan. Kanaďané proti nim podepisují petici!

Meghan, Harry a Archie
Zdroj: Profimedia
Harry s Meghan a jejich synem Archiem na cestě po Africe
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 8:52
23.1. 2020 8:41
Téma:

Takové uvítání si v Kanadě Harry a Meghan zřejmě nepředstavovali - více než 80 tisíc obyvatel podepsalo petici, v níž vyjadřují nesouhlas s tím, aby se z jejich daní platila ochranka královskému páru. Ostře proti tomu vystoupila i kanadská politička.

Petici iniciovala Kanadská federace daňových poplatníků a politička Laurel Collinsová - poslankyně za město Victoria, které leží v provincii Britská Kolumbie. Právě tam se Harry a Meghan po svém "útěku" z Británie uchýlili. Kanadští daňoví poplatníci by podle Collinsové neměli financovat bezpečnost vévody a vévodkyně ze Sussexu.

 

Zatím stále není jasné, kdo jim bude platit ochranku, až na jaře oficiálně opustí monarchii. Podle deníku Daily Mail jedním z návrhů bylo, že by se o náklady oba státy podělily. Collinsová s tím ale razantně nesouhlasí. "Musíme myslet na naše priority. Dáváme přednost ochraně životního prostředí či podpoře mladých rodin a dostupnosti bydlení," uvedla.

 

Během pouhých šesti dnů petici podepsalo více než 80 tisíc lidí. "Kanaďané s potěšením vítají vévodu a vévodkyni v naší zemi, dali ale jasno nejevo, že by daňoví poplatníci neměli být nuceni je finančně podporovat," řekl ředitel federace Aaron Wudrick.

 

 

Průzkum Institutu Agnuse Reida ukázal, že 73 % Kanaďanů si myslí, že by země neměla platit královskému páru ochranku. Odhaduje se, že bezpečnostní pracovníci pro celou královskou rodinu jako celek stojí daňové poplatníky zhruba 100 milionů liber ročně, tj. necelé tři miliardy korun. Přesná částka ale nikdy zveřejněná nebyla.

 

Podle odborníků by se náklady na ochranku Harryho a Meghan v zahraničí mohly pohybovat okolo tří až šesti milionů liber. Prozatím se o bezpečnost královského páru starají policisté z Británie a pár příslušníků kanadské policie.

 

Před několika dny Harry konečně promluvil o tom, proč se chce s Meghan stáhnout do ústraní. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz