Praskliny na trupu

Další rána pro Boeing! Padesát letadel typu 737NG muselo k zemi

Boeing 737
Zdroj: Getty Images
Boeing 737NG
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 31.10. 2019 18:50
Téma:

Americká společnost Boeing ve čtvrtek oznámila, že zhruba padesát letadel typu 737NG zůstalo na zemi. Důvodem jsou praskliny, které se na strojích objevily. Ve své flotile má tato letadla i společnost Smartwings. Po problémech s letadly typu 737 MAX jde tak pro firmu o další ránu.

Další leteckou společností, která vyřadila jedno z letadel 737NG z provozu, je australský dopravce Qantas. Ten ve svém prohlášení zároveň uvedl, že musí překontrolovat dalších 32 těchto strojů, které má ve své flotile.

 

Podle vedení letecké společnosti se však cestující nemusí ničeho obávat. "Neprovozovali bychom žádné letadlo, pokud by pro cestující nebylo bezpečné. I když je přítomna trhlina, neohrozí to okamžitě bezpečnost letadla," uvedl podle webu ndtv.com vedoucí inženýr Quantasu Chris Snook.

 

Dalších devět letadel 737NG je od začátku října odstaveno v Jižní Koreji, informovaly úřady v Soulu. Pět z nich patří společnosti Korean Air.

 

 

Již minulý měsíc se objevila informace o únavových prasklinách na připojení trupu a křídel u několika strojů 737NG. Americký federální letecký úřad proto nařídil jejich okamžitou kontrolu. Podle Boeingu se nakonec problém objevil u nejméně pěti procent z tisícovky letadel tohoto typu. 

 

Ve své flotile je má i česká letecká společnost Smartwings. "Na letounech provádíme kontroly v souladu s nařízením amerického úřadu civilního letectví (FAA) a pokynů výrobce Boeing. Zatím jsme nezaznamenali žádný problém," prozradila TN.cz mluvčí společnosti Vladimíra Dufková.

 

Třetí generace letadel Boeing 737 NG zahrnuje verze 737-600, 737-700, 737-800 a 737-900. Jde o předchůdce letadla Boeing 737 MAX, které nelétá od poloviny března po dvou tragických haváriích v Indonésii a Etiopii.

 

Připomeňte si problémy letadel Boeing 737 MAX v reportáži TV NOVA:

TN.cz