Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

poblíž českých hranic

Další skandál v Polsku! Na farmě se objevila nemoc šílených krav

Závadné maso z Polska - 7
Zdroj: Enex
Ilustrační foto

Polsko v posledních dnech čelí skandálu s prodejem masa nemocných krav. Aby toho nebylo málo, v pondělí ohlásilo případ atypické formy nemoci šílených krav (BSE), která se objevila na jedné farmě poblíž hranic s Českem.

Polsko čelí dalšímu skandálu - v pondělí ohlásilo případ atypické formy nemoci šílených krav (BSE) na farmě v Mirsku poblíž českých hranic. Informovala o tom Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) s odvoláním na polské ministerstvo zemědělství.

 

Ministerstvo ujišťuje, že nakažené zvíře bylo utraceno. Poslední případ nemoci šílených krav v Polsku byl zaznamenán v roce 2013. Podle OIE je její atypická forma poměrně vzácná a objevuje se ve velmi malé míře. "Odhalený případ nemá vliv na oficiální status rizikovosti Polska z hlediska nemoci šílených krav," uvedla organizace.

 

Zpráva o případu však přichází opravdu nevhod a upoutala v okolních zemích velkou pozornost. Inspektoři EU v této době vyšetřují podrobnosti skandálu kolem porážení údajně nemocných krav a prodeje jejich masa.

 

 

Maso z problémových jatek bylo podle dosavadních poznatků exportováno do třinácti evropských zemí. Mezi nimi je i Česko, kam bylo podle českého ministerstva zemědělství dovezeno 300 kilogramů.

 

Z tohoto množství podle Státní veterinární správy směřovalo 112 kg do Prahy, kde se polovinu podařilo zajistit ve skladě, a závadné maso se tak nedostalo k zákazníkům. Další polovina ale byla prodána do několika pražských restaurací a spotřebována.

 

 

V Novém Bydžově na Královéhradecku se podařilo celou zásilku 107 kilogramů masa zajistit a vrátit ji zpět dodavateli. Totéž však neplatí pro Varnsdorf a Kostelec nad Labem, kde dohromady zhruba 80 kilogramů dostalo do řeznictví.

 

 

Státní veterinární správa ze závadného masa odebrala vzorky. "Ty byly odeslány na vyšetření na rezidua inhibičních látek (průkaz léčení zvířat antibiotiky), senzorické posouzení a salmonelu. Výsledky většiny vyšetření budou známé během úterý, vyšetření na salmonely nejdříve ve čtvrtek," uvedl mluví Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

 

Připomeňte si reportáž TV Nova o skandálu s masem z nemocných krav:

ČTK, sei TN.cz