Rozmary počasí

Další tajfun, povodně a bouře. Extrémní počasí zasáhlo celý svět!

Supertajfun Trami se řítí na Japonsko a Tchaj-wan
Zdroj: Severe Weather Europe
Téma:

Rozmary počasí se nedotkly jen České republiky. Ničivé bouře zasáhly podstatnou část celé střední a západní Evropy. Mimo kontinent jsou problémy především v Tunisku, které sužují povodně a také na Tchaj-wanu a v Japonsku, na které se řítí další supertajfun.

I když se východ Asie ještě stále vzpamatovává z posledního supertajfunu Manghut, už se na ni řítí další. Z tajfunu Trami by se mohl stát supertajfun, tedy bouře podobná hurikánu čtvrtého až pátého, nejvyššího stupně, už během pondělního večera.

 

Podle meteorologů by měl tajfun o síle až 270 kilometrů v hodině k pobřeží Tchaj-wanu a japonského ostrova Rjúkjú dorazit v pátek nebo v sobotu, píše web CNN. Poryvy větru z tajfunu by mohli pocítit také obyvatelé Filipín a Číny.

 


Nepřízeň počasí řeší i v Tunisku. Sobotní bouře tam způsobila bleskové záplavy, které mají na svědomí už minimálně pět lidských životů. Voda tam podle webu France24 odnášela celé domy, auta i kusy silnice.

 

 

Povodně dosáhly až výšky 1,7 metru, v zemi napršelo za jeden den tolik, kolik je jinak běžný úhrn srážek za šest měsíců.


V Evropě také řádily přírodní živly. Ničivá bouře Fabienne zasáhla především Německo, Rakousko a Česko a napáchala obrovské škody na majetku. Bohužel si také vyžádala jednu oběť a několik těžce zraněných.

 

 

V menší míře pocítili vichřici také ve východní Francii, Belgii, Švýcarsku, severní Itálii, Maďarsku, Polsku a na Slovensku.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o tajfunu Mangkhut, který řádil v Číně:  

nor TN.cz