Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.6. 2017 14:49
zabila je bouře

Obrovská tragédie v čapí rodince. Letos jim zemřelo už šest mláďat

Čápi přežili
Zdroj: TV Nova
Čapí pár v Dubném

Obrovskou smůlu letos prožívá čapí pár, který hnízdí na střeše kostela v Dubném u Českých Budějovic. Kvůli počasí přišel už o šest mláďat. Čtyři zahynula v půlce dubna a další dvě nepřežila minulý čtvrtek silnou bouřku.

Na kostele v Dubném zbylo pouze jedno mládě. Zatímco táta Max shání potravu, máma Natálka svého potomka nespustí z očí. Tento čapí pár každý rok do Česka přilétá jako jeden z prvních.

 

Na hnízdo na kostele přilétají společně už několik let a vždy vyvádějí mladé. "Čápi přilétnou a začíná tady u nás jaro," popsal čapí tradici obyvatel Dubného.

 

 

První čtyři čápata se narodila v dubnu a místní neskrývali obrovskou radost. Koncem měsíce se ale vrátila zima a sníh. Mláďata špatné počasí nepřežila a uhynula. Čapí pár to však nevzdal a v hnízdě se brzy objevila tři nová vejce.

 

V polovině června se vylíhli malí čápi, jenže přišla další tragédie. Čtvrteční silnou bouřku, která se přehnala Českem, dva nepřežili. Mláďátko, které máma s tátou zachránili, se má čile k světu. I když přišlo na svět pozdě, podle odborníků má šanci, že vyroste a před zimou odletí s rodiči za sluncem.

has TN.cz