Americký prezident

Další Trumpův skandál: Vyzradil tajné informace Rusům!

Téma:

Americký prezident Donald Trump údajně poskytl tajné informace nejvyšším ruským činitelům. Píše to deník The Washington Post. Utajenou zprávu týkající se bojů proti Islámskému státu měl vyzradit ruskému ministru zahraničí.

Jen pár dní po odvolání šéfa FBI čelí americký prezident Donald Trump dalšímu skandálu. Ve středu 10. května se poprvé od svého jmenování setkal s vysokým ruským představitelem. A právě tehdy měl vyzradit Rusům přísně tajné informace.

 

Jednání s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem probíhalo za zavřenými dveřmi bez přítomnosti médií, zprávu deníku ale potvrdili dva bývalí zaměstnanci Bílého domu. Podle nich pak byly povolány bezpečnostní složky, aby "napravily škody, které Trump napáchal".

 

Lavrovovi měl americký prezident prozradit informace, které se týkají dalšího postupu proti Islámskému státu. Jde prý o přísně tajnou zprávu, kterou Spojené státy nesdílely ani se svými nejbližšími spojenci.

 

 

Prezidentův bezpečnostní poradce ale kauzu popírá. "Ta zpráva je falešná. Prezident a ministr zahraničí zkoumali řadu společných bezpečnostních hrozeb. V žádném případě ale prezident nezveřejnil informace o jakékoliv vojenské operaci, které by nebyly už všeobecně známy," uvedl H. R. McMaster.

 

Kauzu teď bude muset Donald Trump vysvětlit veřejnosti. Ta už po něm žádá zdůvodnění odvolání bývalého šéfa FBI Comeyho, které přišlo krátce před zmíněnou schůzkou s ruským ministrem.

epa TN.cz