Prezidentská volba

Další uchazeč o Hrad: Realisté vysílají do boje zbrojaře Hynka

O prezidentské křeslo má zájem další muž. Šéf zbrojařské asociace Jiří Hynek. Na Hradě by ho rádi viděli Realisté - tedy strana kolem ekonoma a politologa Petra Robejška. Nový kandidát by podle něj mohl uspět právě proto, že rozumí armádě a bezpečnosti.

Silný prezident pro těžké časy - s takovým heslem vyrazil do boje Jiří Hynek, další prezidentský kandidát.

 

"Vím, co armáda potřebuje, aby byla schopná ubránit se aspoň deset minut. Protože přiznejme si, že naše armáda není v takovém stavu, především vlivem podfinancování, aby byla schopna bránit se samostatně.

 

Podle zakladatele strany Realisté Petra Robejška, se bude v nadcházejících měsících a letech mluvit hlavně o bezpečnosti. A právě proto si vybrali Hynka, který se v této oblasti pohybuje už dvacet let. Mnohé ale překvapilo, že nekandidoval sám Robejšek.

 

"Pro mě je podstatné, abych měl intelektuální nezávislost. Klást i nepohodlné otázky a nalézat nepohodlné odpovědi. To si myslím, že prezident republiky nemůže ve všech ohledech," řekl mentor realistů Petr Robejšek.

 

 

Lídr Realistů v Ústeckém kraji vystudoval v 80. letech Matematicko fyzikální fakultu. Od programování se postupně dostal přes významné manažerské funkce až do čela asociace, která sdružuje zbrojařské firmy. A je také jedním ze zakladatelů strany, která ho na Hrad prosazuje.

 

Stejně jako ostatní uchazeči o post prezidenta České republiky, musí Hynek sesbírat 50 tisíc ověřitelných podpisů. A i přes náskok ostatních kandidátů věří, že uspěje.

 

"Tak asi sehnat 50 tisíc podpisů není úplně jednoduché v tom časovém intervalu. Samozřejmě nevím, kdo všechno pana Hynka podpoří," komentoval snahu svého nového rivala kandidát na prezidenta Jiří Drahoš.

 

 

"Já bych nikdy nešel do předem prohraného boje. Náskok, který mají protikandidáti, se já pokusím co nejrychleji dohnat," věří si Jiří Hynek.

 

Přítomnost dalšího kandidáta těší také Michala Horáčka. "Protože demokracie je volba. Čím bude volba pestřejší, tím snáze si občané budou moci vybrat," prozradil Horáček.
Prezident Miloš Zeman se ke svým protikandidátům nemíní podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjadřovat.

 

Hynek sází i na podporu několika poslanců a senátorů. Jistou účast v lednové volbě ale mají zatím jen tři kandidáti. O víkendu se k Michalu Horáčkovi a současnému prezidentovi Miloši Zemanovi přidal i Jiří Drahoš. Právě oni už nasbírali nejméně 50 tisíc podpisů.

vbo, Aneta Procházková TN.cz