kolonizace Měsíce

Další úspěch kosmonautiky. Vědci ukázali, jak na Měsíci vyrobí cihly

Téma:

Evropská vesmírná agentura pracuje na projektu, který bude v budoucnu zásadní pro výstavbu domů na Měsíci. Vědci zkoumají, zda by se dal měsíční prach použít jako stavební materiál a zkoušejí z něj vyrábět cihly.

Cihly, ze které by se v budoucnu mohly dát stavět domy na Měsíci, vytiskli vědci z Evropské vesmírné agentury na 3D tiskárně z materiálu podobnému tomu, jaký se nachází na Měsíci.

 

"Vzali jsme simulovaný měsíční materiál a upekli jsme ho v solární peci. To všechno jsme vytiskli na 3D tiskárně, při 1000 stupních Celsia," řekl inženýr Adventin Makaya.

 

K vypálení cihly použili vědci koncentrovaný sluneční svit. Tiskárnu by tak mohli k výstavbě kolonií využít i případní obyvatelé Měsíce. Postavit obyvatelnou budovu by ale asi trvalo dost dlouho.

 

 

"Cihlu o rozměrech 20 x 10 x 3 cm jsme takto schopni vyrobit zhruba za pět hodin," dodal inženýr. Vynález má ale své mouchy. Okraje cihel chladnou dřív než jejich středy, a tak mají tendenci se drolit. "Stále zkoušíme nové způsoby, jak tento efekt zvládnout, možná by pomohlo zrychlení tisku tak, aby se uvnitř cihly nehromadilo tolik tepla," prozradil inženýr.

 

Vědci tiskli cihly za normálních podmínek, zanedlouho ale plánují uskutečnit pokus v podmínkách co nejvíce podobným těm na Měsíci. Tedy ve vakuu a za extrémních teplot.

 

 

S ambiciózními plány na osídlení Měsíce Evropská vesmírná agentura přišla už dávno. Minulý měsíc evropští vědci mluvili se svými kolegy z Číny o výstavbě první měsíční vesnice.

 

Mohla by sloužit jako základna pro mise na průzkum dalekého vesmíru - například pro lety na Mars. Využít by ji ale mohli také vesmírní turisté.
 

vbo, Ema Klementová TN.cz