velkolepé plány

Nové vesmírné závody? Putin chce dostat Rusko na Mars!

Téma:

Vladimir Putin představil velkolepý plán na dobytí Marsu a Měsíce. Rusové nejprve k rudé planetě vyšlou nepilotovanou loď, která by měla odstartovat už příští rok. Putin chce dostat ruskou vlajku i na povrch měsíce. Trvale osídlená základna by tam měla stát do 30 let.

Putin přišel před prezidentskými volbami s velice ambiciózní vizí. "Plánujeme nepilotované lety, na které později navážou i mise s lidskou posádkou. Nejbližší let bude už velice brzy. Plánujeme ho na rok 2019," řekl ruský prezident v novém dokumentu.

 

Svět se tak možná dočká pokračování vesmírných závodů z dob studené války. Misi na Mars mají totiž v plánu i Spojené státy. Loď NASA by měla k rudé planetě odstartovat v druhé polovině roku 2020. Na Mars se chystá i společnost vizionáře Elena Muska. SpaceX tam zamíří v roce 2022.

 

Rusko k rudé planetě nevyslalo žádnou sondu ani raketu už sedm let. Posledním pokusem byla v roce 2011 mise Fobos-Grunt, která měla přistát na jednom z měsíců Marsu a tam odebrat vzorky hornin. Sonda se však porouchala krátce po startu a shořela v zemské atmosféře.

 

 

Rusové ovšem chtějí i na Měsíc. "Naši odborníci se pokusí přistát na jeho pólech, protože si myslíme, že by tam mohla být voda," vysvětlil Putin. Mise je plánována na rok 2025. Rusko ale chce na Měsíci i trvale obydlenou základnu. Ta by se měla vystavět mezi roky 2040 až 2050.
 

Související témata:
jva TN.cz