Další vlna dotací na kotle, částku minule lidé vyčerpali během minut

Téma:

Lidé, kteří chtějí vyměnit starý domácí kotel za ekologický, mají v letošním roce zřejmě poslední šanci získat výhodnou státní dotaci i bezúročnou půjčku. S příspěvky státu, kraje i měst mohou nový kotel pořídit skoro zadarmo.

Správně vyplnit žádost a co nejrychleji odeslat elektronickou formou. To je hlavní podmínka získání dotace. Díky tomu už lidé nemusejí nocovat před úřadem.

 

Kraj začne přijímat elektronické žádosti v pondělí v 10 hodin. S žádostí by ale lidé neměli otálet. Zatímco před dvěma lety bylo k dispozici na nové kotle 900 milionů korun, letos je to pouze 500. Jenže o takovou částku lidé loni požádali během necelých tří minut po spuštění elektronických žádostí.

 

"Kraj tehdy přijímal další žádosti i po vyčerpání celé částky s tím, že asi tisíc neuspokojených žadatelů dostane dotaci až nyní. Letos tak zbudou peníze přibližně jen na 3,5 tisíce nových žádostí, nicméně budeme ještě dělat zásobník do budoucna, kdyby z ministerstva přitekly další peníze," uvedla mluvčí Moravskoslezského kraje Miroslava Chlebounová.

 

 

Moravskoslezský kraj patří mezi lokality s nejhorším ovzduším v celé České republice. Vůbec nejhorší je situace na Karvinsku a na Ostravsku. Výměna starých kotlů za nové by tak mohla k lepšímu ovzduší přispět.
 

Lucie Cochlarová / klma tn.cz / TV Nova