šíření koronaviru

Další vlna rozvolňování opatření, na akce může dorazit až 5000 lidí

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 22. 6. 2020
Téma:

V rámci další vlny rozvolňování bezpečnostních opatření se mohou například konat hromadné akce, kterých se může účastnit až 5000 lidí. Podmínkou je ale rozdělení do sektorů po 1000 osobách. Změny se netýkají míst, kde stále existují ohniska nákazy.

Kvůli boji s koronavirem vláda zavedla celou řadu bezpečnostních opatření, která měla zabránit dalšímu šíření. Na 22. června naplánovalo ministerstvo zdravotnictví předposlední vlnu rozvolňování těchto opatření.

 

Nejvýraznější změna se dotýká konání veletrhů a hromadných akcí. Těch se od pondělí může zúčastnit až 5000 osob ve stejný čas, musí být ale dodržovány určité podmínky. Celá akce musí být rozdělena do pěti sektorů s vlastním zázemím. V jednom sektoru může být maximálně 1000 lidí, musí tam být vlastní toalety, občerstvení i například vchod.

 

I většina dalších bodů v rámci předposlední vlny se týká navýšení kapacit. Nově se například na divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení může přijít podívat 1000 lidí současně. Stejně je tomu i s dalšími akcemi ve vnitřních i vnějších prostorách. Změny se týkají samozřejmě také sportu, bohoslužeb či například svateb, ve stejný čas může dorazit 1000 lidí.

 

 

Změny se výrazněji dotknou lázeňských služeb, nově je povolena přítomnost neomezeného počtu osob v rámci skupinových léčebných procedur v lázeňských zařízeních. V rámci těchto zařízení je také povoleno poskytovat služby v jídelně bez omezení. Nově je povolen provoz nízkoteplotních saun.

 

Na 1. července je naplánovaná poslední vlna rozvolňování, v rámci které bude povolena přítomnost lidí v provozovnách stravovacích služeb mezi 23. a 6. hodinou. Plošně bude zrušena povinnost nosit roušku ve všech venkovních i vnitřních prostorech. Povinnost ale bude nadále platit v místech, kde jsou lokální ohniska nákazy.

 

 

Pondělní vlna rozvolňování se netýká ohnisek nákazy koronavirem. V současné době jde o okresy Karviná a Frýdek-Místek. Právě tyto regiony stojí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) za větším nárůstem počtu nakažených koronavirem v České republice.

TN.cz