úspěšný zásah

V obřích varnách připravili tuny pervitinu! Policie zadržela 17 lidí

Téma:

Policie zadržela 17 lidí, kteří byli obviněni kvůli dodávkám chemikálií pro výrobu pervitinu a výstavbě velkých laboratoří k vaření této drogy v Česku. Laboratoře podle odhadů policie vyrobily několik tun pervitinu. Obviněným hrozí až 12 let vězení. Novinářům to dnes řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Podle policie jde o jednu z nejdůležitějších akcí proti výrobcům drog za posledních deset let. Policie je přesvědčena, že zločinecká síť stojí za provozem všech velkých tuzemských laboratoří na výrobu pervitinu od roku 2012.

 

Převážnou část gangu podle ředitele Národní protidrogové centrály tvořili občané vietnamské národnosti. "Nevylučuji, že v souvislosti s tímto případem budou obviněni další podezřelí," řekl Frydrych. Pervitin z velkých laboratoří podle Frydrycha převážně směřoval do Německa, Polska, Rakouska, skandinávských zemí i na tuzemský trh.

 

 

Skupina látky ukrývala v meziskladech, které často byly v běžné zástavbě. Gang podle Frydrycha dovážel například bílý fosfor z Itálie. Další chemikálie odebíral velkoobchodně z klasické prodejní sítě v Česku. "Jedná se o látky, které mají široké legální použití," uvedl Frydrych. Podle něj šlo o louhy, kyseliny nebo rozpouštědla.

 

Podle Frydrycha počet obviněných není konečný, protože v souvisejících trestních řízeních bylo obviněno dalších 36 osob v Česku, Polsku nebo Německu. Tato část případu se týká samotných výrobců drogy.

 

Kauzou dovozců chemikálií a výrobců laboratoří se zabývá Krajské státní zastupitelství v Plzni. Při domovních prohlídkách policie u obviněných zadržela zhruba 4,5 tuny různých chemikálií, z kterých by šlo vyrobit přes 2,5 tuny pervitinu. Dál policie zajistila dvě velké laboratoře, 15 kilogramů pervitinu nebo finanční hotovost sedm milionů korun. 

Související témata:
ten TN.cz