Problematické cestování

Další země vystavily Česku stopku. Tady vás čeká karanténa. PŘEHLED

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 7. 8. 2020
Téma:

Jakkoli se zdálo, že se cestování do zahraničí vrací do běžného režimu, opak je pravdou. K zemím, které Česko zařadily na seznam rizikových zemí, se znovu přidalo Slovinsko. Přinášíme přehled států, kde po příjezdu místo dovolené poputujete do karantény. Za její porušení někde hrozí i vězení.

Slovinsko

Rozhodnutí Slovinska vrátit Česko na seznam rizikových zemí, přišlo náhle. Tamní vláda označila Českou republiku za středně rizikový stát v noci na pátek a tuzemskou vládu o svém rozhodnutí prý předem neinformovalo. Řekl to náměstek ministra zahraničí Martin Smolek v rozhovoru pro Radiožurnál.

 

"S účinností od 6. 8. 2020 byla Česká republika opět zařazena na tzv. žlutý seznam s povinností pro cestující podrobit se 14denní karanténě po vstupu do Slovinska," informuje na svém webu ministerstvo zahraničí.

 

 

Pokud zemí jen projíždíte, do karantény nemusíte. Tranzit ale nesmí trvat déle než 12 hodin. Lidé, kteří mají potvrzení o rezervaci ubytování s datem do 6. 8., mohou přicestovat a do karantény nepůjdou. Musí se ale prokázat negativním testem na Covid-19.

 

Seznam zemí, které považují Česko za rizikové:

 

 

Mezi výjimky, na které se opatření nevztahuje, patří pendleři i lidé, kteří do Slovinska přijíždějí kvůli podnikatelským aktivitám. Neplatí ani pro mezinárodní přepravu, kamiony ale musí tranzit stihnout také do 12 hodin.

 

 

Vycestovat mohou také diplomaté, příslušníci záchranných složek a lidé, kteří míří na lékařský zákrok. Pro poslední dvě skupiny opět platí povinnost mít u sebe potvrzení o negativním testování na koronavirus.

 

Situace ve Slovinsku řadě Čechů zkomplikovala dovolenou:

 

Norsko

Norská vláda Česko spolu s Francií, Švýcarskem a Monakem zařadila do tzv. červené kategorie ve čtvrtek. Lidé, kteří do Norska zamíří z České republiky, musí po vstupu do země povinně strávit 10 dní v karanténě. Informoval o tom norský zdravotní úřad na svém webu.

 

Aktualizovaný cestovní semafor vydaný českým ministerstvem zdravotnictví v pátek 7. srpna:

 

 

Opatření platí od soboty. "Bohužel současný trend v řadě evropských zemí se ubírá špatným směrem. Tento týden překročila Česká republika, Francie, Monako a Švýcarsko prahovou hodnotu pro úroveň infekce, která byla stanovena na 20 potvrzených nových případů Covid-19 na 100 000 obyvatel během posledních dvou týdnů," vyjádřila se norská ministryně zahraničních věcí Ine Eriksen Søreide. 

 

Přehled dalších zemí, kde vám místo dovolené hrozí karanténa, najdete na další straně.

 

1
2 3
TN.cz