živelná pohroma

Další zemětřesení v Kalifornii! Nejsilnější za poslední čtvrt století

Téma:

Jen necelé dva dny poté, co jižní Kalifornii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 25 let, přišlo další a ještě silnější. Podle agentury Reuters dosáhlo síly 7,1 stupně Richterovy škály. Otřesy byly cítit až v Mexiku.

Mohutné zemětřesení zasáhlo jih Kalifornie poblíž města Ridgecrest v noci z pátku na sobotu. Podle agentury Reuters mělo sílu 7,1 stupně Richterovy škály. Přišlo jen necelé dva dny poté, kdy stejnou oblast postihlo nejsilnější zemětřesení od roku 1994 o síle 6,4 stupně Richterovy škály, které doprovázelo více než tisíc dotřesů.

 

Podle hasičů zemětřesení způsobilo škody na budovách a požáry. Několik lidí se zranilo, podle policie ale zatím byla hlášena pouze lehká zranění.

 

Páteční otřesy byly cítit i v zhruba 300 kilometrů vzdáleném Las Vegas, a dokonce i v sousedním Mexiku. Podle seismoložky Lucy Jonesové se jedná o jedno z nejsilnějcích zemětřesení v v historii celé Kalifornie, nejen na jejím jihu.

 

 

Odborníci po čtvrtečních otřesech předpokládali, že se jedná jen o předzvěst ještě silnějšího zemětřesení. To se nakonec naplnilo. "Každé zemětřesení s velkou pravděpodobností způsobí další zemětřesení, první ze série navíc často nebývá největší," vysvětlila Lucy Jonesová.

sei TN.cz