Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pozor na to

Dámy, pijete červené víno? Zaděláváte si na vážné problémy

Žena s vínem
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Jedním z nejběžnějších spouštěčů migrény jsou potraviny. Nejčastěji to bývá čokoláda nebo alkohol. Daleko nebezpečnější je přitom červené víno než bílé. A to hlavně u žen.

V současnosti trpí migrénou 10 – 12 % populace a častěji jsou jimi postiženy ženy. Pokud se migréna rozvine, může neléčená provázet pacienty po celý život. Obvykle se bolest hlavy objeví několikrát měsíčně, u chronických pacientů to ale může být až 180 dní ročně.

 

Migrénu mohou vyvolat různé spouštěče nejen z oblasti hormonálních změn u žen či psychických faktorů, ale i životního stylu. V posledních letech je také zkoumán vliv životního prostředí, potravinových spouštěcích faktorů a nedostatku vody v organismu (dehydratace). Naprostá většina pacientů identifikuje minimálně jeden spouštěcí faktor, přes 90 % pacientů pak hned dva.

 

Trápí i vás nějaké zdravotní problémy? Přinesla vám bolest do života komplikace? Podělte se o svůj příběh! Napište nám na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!

 

Pozor na červené víno a sýr

Mezi nejčastější zaznamenané potravinové spouštěče bolestí hlavy patří alkohol. Mohou ji vyvolat všechny druhy alkoholu – tvrdý alkohol, pivo i víno. V tomto případě je nutné říct, že červené častěji než bílé.

 

Téměř 20 % pacientů uvádí červené víno jako příčinu migrény. Dvě dánské studie poukazují na to, že spouštěcí účinek červeného vína je silnější v kombinaci se sýrem, zatímco u jiných druhů alkoholu tato kombinace vliv na zhoršení bolesti hlavy nemá. Další nejčastěji uváděnou potravinou je čokoláda, kterou jako spouštěcí faktor opět identifikují zejména ženy.

 

 

Ani vyhýbání se jídlu ale není ideální. Vůbec nejčastěji uváděným důvodem bolesti hlavy je totiž právě absence jídla a pití. Vynechávání jídel a nepravidelné stravování jako hlavní spouštěč těchto problémů zmiňuje v různých studiích 30 - 75 % pacientů. Příčinou bolesti hlavy při hladu je většinou klesající hladina cukru v krvi. Důležité je i předcházet dehydrataci. Při výzkumu tohoto spouštěče ustoupila bolest hlavy u 33 z 34 pacientů nejpozději do tří hodin po podání 500 - 750 ml vody.

 

Nesnažte se migrénu přechodit

Pokud vás migréna zastihne, nesnažte se ji přetrpět. Tlumení bolesti je součást efektivní léčby. První pomocí jsou běžné léky proti bolesti, na trhu je však i volně prodejný lék speciálně určený pro tlumení migrény a tenzní bolesti hlavy s názvem Migralgin. Jeho výhodou je, že využívá kombinaci tří účinných látek (paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu), díky které se zesiluje účinnost léku a také zkracuje nástup účinku.

mom TN.cz