smrtící nákaza

Daniela uvěznil v čínském Wu-chanu koronavirus: "Nedá se odsud dostat!"

Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
Aktualizováno 24.1. 2020 20:01
Téma:

Daniel z Ostravska je uvězněn ve Wu-chanu v Číně. 11milionové město je zcela odříznuté od okolního světa kvůli nákaze koronavirem, který se šíří a má už 17 obětí. "Není jakýkoliv způsob, jak se odsud dostat,“ napsal 21letý Daniel redaktorům TN.cz.

V čínském Wu-chanu se šíří nový koronavirus, který už zabil 17 lidí. Ve městě žije 11 milionů obyvatel a mezi nimi také mladý student z Česka – 21letý Daniel z Ostravy. Redakci TN.cz se ozvali jeho rodiče, kteří mají o svého syna strach. Dan studuje ve města softwarové inženýrství, ale teď neví, co se bude dít.

 

Situace ve městě je podle jeho popisu velmi podobná válečnému stavu. "Stav v obchodech, co jsem od Číňanů slyšel, tak viděli lidi krást v obchodech, moc tam toho není. Dost supermarketů je zavřených a zboží je vyprodané. Ceny věcí šly výrazně nahoru. Sehnat roušku je velký problém,“ napsal Daniel redakci TN.cz.

 

Podívejte se na záběry z uzavřeného Wu-chanu: 

 

"Nikdo se o tenhle problém nestaral, nikdo si nemyslel, že by to bylo tak vážné. Teď všichni panikaří, bojí se a chtějí z Wu-chanu utéct. Spousta lidí odešla a zdá se, že mají na lidi odsud tendenci se dívat zvrchu. Jsem znechucený rasistickými a politickými vtipy západních lidí. Bojíme se, i já se bojím. Mluvil jsem se svou přítelkyní, která je lékárnicí a tvrdě pracuje celý den a riskuje tak svůj život, protože spousty lidí se snaží nakoupit zásoby, dokud můžou, protože obchody jsou vyprodané. Jsou tu doktoři, ale nikde jich není tolik, kolik potřebujeme. Nakazili se od pacientů, tvrdě pracují na záchraně životů, zatímco my se vyděšeně schováváme v našich domovech. Neděláme nic, abychom to zastavili, naše životy jsou ve srovnání s těmi jejich bezvýznamné. Všichni bychom měli chovat obrovskou úctu ke každému, kdo se to snaží vyřešit a zachránit lidi zasažené touto epidemií. Bůh nám požehnej," svěřil se Daniel na sociální síti.

 

 

Daniel do redakce poslal i fotografie z města. Na jednom z jeho obrázků jsou také popsána opatření, která ve městě momentálně panují. "Od 10 hodin 23. ledna je městská hromadná doprava (metro, trajekty atd.) zcela zastavena. Bez výjimečných důvodů nemohou obyvatelé opustit město. Letiště a vlakové nádraží bylo uzavřeno. Čas otevření bude oznámen,“ zní nařízení, podle kterého se teď lidé ve Wu-chanu musí řídit.

   

Virus se měl objevit na trhu s mořskými plody, kde probíhá nelegální obchod s volně žijícími zvířaty. Trh je od začátku roku uzavřený. Podle některých vědců může nemoc pocházet od hadů, jiní toto tvrzení ale zpochybňují. 

Kde přesně se nový kmen koronaviru vzal, nikdo neví. Lékaři ale už potvrdili, že se přenáší z člověka na člověka. Jak přesně k tomu ale dochází, to je zatím záhadou. Aktuálně na povrch vyplavala další znepokojivá informace - virus dokáže mutovat. To úřadům znesnadňuje zabránit šíření epidemie.

 

GALERIE: Čínské město Wu-chan se uzavřelo kvůli koronaviru

1
/
8
Zdroj: Profimedia
Čínské město Wu-chan se uzavřelo kvůli koronaviru - 1

TN.cz