"Dárek" od tajné služby

Darovaný samovar ukrýval štěnici, úředníka zatkli za braní úplatků

Ruský samovar Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Téma:

Jak nenápadně odposlouchávat vysokého státního úředníka, aby nepojal podezření? Dejte mu dárek! V tomto konkrétním případě nablýskaný samovar, který zvládne nejen vařit čaj, ale také odposlouchávat.

Husarský kousek se podařil agentům ruské tajné služby FSB. Ti pojali podezření, že členové jisté vyšetřovací komise si bokem přilepšují braním úplatků.


A tak předseda komise Michail Maksimenko dostal k narozeninám krásný, nablýskaný čajový samovar. Jenže netušil, že uvnitř nádoby na čaj je namontovaná štěnice a tajní agenti tak slyší každé slovo, které v kanceláři řekne.


A ukázalo se, že Maksimenko, který vyšetřoval krvavou mafiánskou přestřelku před jednou z moskevských restaurací z prosince 2015, opravdu bral úplatky. Peníze mu dával boss mafie Zakhary Kalašov, jehož lidé byli do přestřelky zapleteni, píše portál rt.com.Díky odposlechům ze samovaru tak byli zatčeni tři lidé - kromě Maksimenka i další dva vysoko postavení vyšetřovatelé. Všem v případě uznání viny hrozí až 15 let za mřížemi.


Kuriózní odposlechové zařízení hýbe ruským internetem. Někteří uživatelé vidí paralelu s Trojským koněm, jiní pozměnili známé heslo na Velký samovar tě vidí. Jistý vtipálek předpovídá, že podobný samovar velmi brzy dostane i nový americký prezident nebo prezidentka.

pez TN.cz