Protesty v Bolívii

Dav zlynčoval starostku. Viní ji z masakru a podpory prezidenta

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 8.11. 2019 18:36
Téma:

Starostka bolívijského městečka Vinto si prošla uličkou hanby. Rozzuření demonstranti ji bosou vláčeli ulicemi a polili červenou barvou. Viní ji ze smrti tří účastníků protestu a z podpory prezidenta Eva Moralese.

"Ostříhali mi vlasy. Jediné, čím jsem se provinila, je moje práce voliče," uvedla Patricia Arce Guzmanová, starostka města Vinto. Podle protivládních demonstrantů je vinna smrtí tří jejich spoluodpůrců, kteří zemřeli při násilném střetu příznivců a odpůrců Eva Moralese. Guzmanová vinu odmítá a vyzývá demonstranty, aby její vinu dokázali.

 

Než lynčující dav rozehnala policie a dopravila političku do zdravotního centra, stihli extrémisté ženu polít červenou barvou, ostříhat a donutit bosou pochodovat ulicemi. Starostku také přiměli podepsat rezignační dopis.

 

Protesty zmítají Bolívií poslední tři týdny. Odpůrci prezidenta Moralese označují kontroverzní prezidentské volby, v nichž se hned po prvním kole prohlásil vítězem, za podvod a požadují volby nové.

Využil totiž jednodenní pauzy, kdy komise přestala sčítat volební hlasy. Evo Morales pochybení odmítá a v činnosti odpůrců vidí pokus o státní převrat. Funkci prezidenta Bolívie zastává od roku 2006.
 

TN.cz