Prezidentské volby 2018

Debata žen kandidátů: Rády by se věnovaly charitě, představy mají

Prezidentské volby se rychle blíží. O roli první dámy, která bude stát po boku příštího prezidenta, se „uchází“ osm žen, Ivana Zemanová však pozvání do debaty odmítla. A jeden z kandidátů, Petr Hannig, je vdovec. V debatě "První dámy, mezi námi" promluvily například o tom, jak se si roli první dámy představují.

Prezidentské volby se rychle blíží. O roli první dámy, která bude stát po boku příštího prezidenta, se „uchází“ osm žen, Ivana Zemanová však pozvání do debaty odmítla. A jeden z kandidátů, Petr Hannig, je vdovec. V debatě "První dámy, mezi námi" promluvily například o tom, jak se si roli první dámy představují.

 

"Nemám představu o roli první dámy. Dál bych se snažila doma vytvářet klid a pohodu. Nechtěla bych být schovaná, snažila bych se pomáhat potřebným, což dělám i nyní," řekla Bohumila Bračíková s tím, že jako první dáma by měla větší možnosti.

 

"Určitě bych nezůstala stranou, doprovázela bych ho například při služebních cestách," řekla Eva Drahošová, která je již v důchodu. Drahošová by se také věnovala charitě, především seniorům.

 

"Budu partnerkou svému muži," řekla Klára Fischerová. "Prezidentská funkce je velmi náročná," dodala. Ve svých charitativních činnostech by se ráda věnovala hendikepovaným lidem. "Celý život se pohybuji mezi handicapovanými dětmi. Dětská paliativní péče je pro mě velmi důležité téma," vysvětlila.

 

 

Ani Monika Hilšerová by nezůstala doma, doprovázela by muže na cestách. Zároveň by se ale nechtěla vzdát své kariéry, pracuje jako lékařka a snažila by se vše skloubit, pokud to bude možné.

 

"Protože pracuji ve zdravotnictví, tak vidím, že zmizela trochu tradiční rodina a s tím souvisí téma umírání a smrti, které je u nás tabuizované. Je třeba rozšířit síť hospiců a péče o dlouhodobě nemocné," řekla Hilšerová.

 

Michaela Hořejší-Horáčková svému muži slíbila podporu "už dávno" a je to pro ni samozřejmostí. Věnuje se "odmítnutým dětem". "Chtěla by dětem vrátit pocit, že jsou milováni," vysvětlila Horáčková, která je matkou sedmileté holčičky.

 

Eliška Hynková by pro svého muže chtěla být "i nadále jeho pravou rukou a oporou". Zároveň by si přála pokračovat v maximální péči o své děti. "Pomoc je potřeba všude, určitě bych chtěla pomáhat," řekla Hynková.

 

Hynková by podpořila existující sbírky. "Snažila bych se seznámit lidi, jak mohou pomoci. "Pomoc není jej o penězích, někdy ji potřebují i lidé, kteří jsou vedle vás, ale ani o tom nevíte," dodala Hynková.

 

První dáma by podle Lucie Talmanové měla být zdrojem pozitivní energie. "V mých představách má na tváři úsměv, aby se na Hrad vrátila pozitivní energie," uvedla exposlankyně za ODS Talmanová. Svou energii by i nadále věnovala synovi.


Kdo jsou ženy prezidentských kandidátů?

Eva Drahošová

Žena Jiřího Drahoše je sice již v důchodu, je ale bývalou knihovnicí, která vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze. Pracovala v knihovnách výzkumných ústavů, ale také v dětském oddělení městské knihovny v Praze.

 

Michaela Hořejší-Horáčková

Scénografka a kostýmní výtvarnice Michaela Hořejší-Horáčková vystudovala scénografii na JAMU v Brně. Je druhou manželkou svého muže, mají spolu dceru Julii.

 

Lucie Talmanová

Lucie Talmanová je manželkou Mirka Topolánka. V minulosti pracovala jako místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Talmanová se s Topolánkem brali v roce 2010, mají spolu syna Nicolase.

 

 

 

Monika Hilšerová

Manželkou Marka Hilšera je lékařka Monika Hilšerová, která vystudovala Lékařskou fakultu UK v Praze a také VŠE. Je lékařkou záchranné služby a anestezioložkou ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

 

Manželé se brali se v roce 2015. "Po třech letech strávených s nejlepší ženou života na psí knížku vstupují s Monikou do manželského stavu," píše se na oficiálních kandidátských stránkách Marka Hilšera.

 

Klára Fischerová

Klára Fischerová je ženou kandidáta Pavla Fishera. Je absolventkou pražské Střední školy ekonomické, pracovala jako asistentka, později se věnovala coby manažerka dobročinným projektům. S Fisherem spolu mají spolu tři děti. Měli čtyři, ale nejstarší syn Vojtěch jim v roce 2013 zemřel.

 

Klára Fischerová žila s manželem ve Francii, když tam pracoval jako velvyslanec.

 

Eliška Hynková

Ekonomka Eliška Hynková vystudovala Univerzitu Palackého v Olomouci, kde absolvovala obor anglické a německé filologie. Vystudovala také a pracovala například jako auditorka, manažerka pro kvalitu či vedoucí a koordinátorka evropských projektů. S Jiřím Hynkem spolu mají dvě děti.


Bohumila Bračíková

Bohumila Bračíková je partnerkou Vratislava Kulhánka. Vystudovala Vysokou školu lesnickou a dřevařskou ve Zvolenu. Je jednatelkou české pobočky nadnárodní firmy, vyrábějící a distribuující kuchyňské pomůcky a nábytek do koupelen.


Ivana Zemanová

První dáma Ivana Zemanová nepřijala pozvánku do debaty. Je manželkou současného prezidenta Miloše Zemana. Narodila se v Novém Městě na Moravě a v moravské metropoli Brně nastoupila po gymnáziu na Filosofickou fakultu.

 

Manželé se brali v srpnu roku 1993. Již tehdy byla těhotná, dcera Kateřina se jim narodila na Nový rok 1. ledna 1994.

 

Kandidát na prezidenta Petr Hannig je vdovcem od roku 1989.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ham TN.cz