Slovinská společnost

Definitivní konec dalších aerolinek. Adria létala i do Prahy

Adria Airways
Zdroj: Profimedia
Adria Airways
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 30. 9. 2019

Letecká společnost Adria Airways, která provozovala i linku mezi Lublaní a Prahou, oznámila, že vyhlašuje bankrot. Aerolinky už v minulých dnech zastavily většinu letů, včetně linky do České republiky.

Společnost v pondělí informovala soud o vyhlášení bankrotu. Přiznala, že je v insolvenci a podle zákonů musí vedení vyhlásit úpadek. Soud o zahájení bankrotového režimu musí rozhodnout do tří dnů. Společnost zrušila všechny plánované lety.

 

Pád aerolinií je citelnou ztrátou pro slovinské letectví i ekonomiku. Adria zajišťovala dopravu do důležitých metropolí západní Evropy a byla největším dopravcem na letišti Jože Pučnika. Linky provozovala i z kosovské Prištiny a albánské Tirany. Ministr hospodářství na tiskové konferenci naznačil, že vláda zvažuje založení nové společnosti, která by výpadek Adrie mohla kompenzovat.

 

Už v minulém týdnu ale vyvrcholily problémy, když společnost většinu letů kvůli nedostatku financí musela zrušit. Ostatně už předtím jí leasingové společnosti zabavily některá letadla, za jejichž pronájem Adria nezvládala platit.

 

 

Společnost vznikla v roce 1961. Zpočátku se zaměřovala na přepravu turistů k Jaderskému moři, což byl případ i letu 450 z černohorského Tivatu, který se zřítil v roce 1975 v pražském Suchdole. Později se zaměřovala také na přepravu gastarbeiterů do Německa a Švýcarska.

 

Po rozpadu Jugoslávie se Adria stala národním přepravcem Slovinska a zaměřila se na budování sítě pravidelných linek z Lublani.
 

Související témata:
TN.cz