nebezpečná místa

Dejte pozor na padající led a rampouchy ze střech, varují hasiči

Hasiči odklízí led a rampouchy ze střech
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje , Tomáš Lach
Martin Klícha
Martin Klícha
20.2. 2021 7:41
Téma:

Do Česka přišla obleva, tající sníh se posouvá po střechách a mnohdy tvoří ledové a sněhové převisy, které mohou padat ze střech. Hasiči proto upozorňují chodce, aby byli opatrní a rizikovým místům se vyhnuli.

Jen v posledních dnech hasiči vyjížděli k několika desítkám zásahů, které souvisely s odklízením nebezpečných sněhových a ledových převisy či rampouchů ze střech, okapů a fasád.

 

Hasiči vyjíždějí odklízet sníh a led ze střech pouze v případě, kdy opravdu hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem namrzlého sněhového převisu či rampouchů, nebo když jde o budovu ve veřejném vlastnictví.

 

"Předpokládáme, že špičaté rampouchy a sněhové či ledové převisy se budou – vzhledem k teplejšímu počasí a tání – v následujících dnech v městech a obcích Moravskoslezského kraje dál tvořit, a tím opět hrozit úrazy. Proto také upozorňujeme chodce, hlavně v centrech měst, aby byli opatrní a vyhýbali se rizikovým místům pod střechami, které jejich majitelé "zapomněli" uklidit," apeloval mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

 

 

Hasiči zdůrazňují, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů ze střech je povinností majitelů domů a objektů. Ty, kteří jsou zodpovědní za úklid rampouchů a sněhu a budou volat hasiče, odkáží na soukromé firmy, které odklízení nabízí.

TN.cz