súkl

Dejte si pozor! Z českého trhu se stahují závadné léky na srdce

Léky
Zdroj: Profimedia
Téma:

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje z trhu léky s obsahem léčivé látky valsartan. Důvodem je podezření na závadu jakosti, tedy možnou přítomnost nedeklarované nečistoty v léčivé látce.

Rozhodnutí SÚKL o stáhnutí léků se týká všech šarží léčivých přípravků Blessin, Blessin Plus, Kylotan Neo, Kylotan Plus, Valzap, Valzap Combi a Vanatex HCT. Tyto léky se používají na léčbu vysokého krevního tlaku, srdečního selhání nebo k léčbě po infarktu.


Na základě této situace Ústav doporučuje u nově léčených pacientů nezahajovat léčbu valsartanem a upřednostnit léčbu ACE inhibitory. U pacientů, kteří jsou rozléčeni valsartanem, zvážit převod na jiné léky.


"Pacienti, kteří jsou rozléčeni valsartanem dotčeným stahováním, by v žádném případě neměli bez porady s lékařem přerušit léčbu. Doporučujeme, aby co nejdříve navštívili svého ošetřujícího lékaře, který zváží převod na jinou léčbu, pokud je to možné," informoval ředitel sekce registrací SÚKL Tomáš Boráň.


Léky se stahují na celoevropské úrovni. Na řešení nedostatku v kvalitě se podílela Evropská léková agentury a Evropský řídící úřad pro kvalitu léků.

sik TN.cz