Eurostat

Délka pracovního života Čechů stále roste! Už je nad průměrem EU

Práce ve vysokém věku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 22.11. 2019 15:18
Téma:

Délka pracovního života v České republice dále roste. Už předehnala i průměr Evropské unie. Menší část života v práci než Češi stráví i Slováci, Maďaři nebo Poláci.

Na průměrného patnáctiletého Čecha čeká podle aktuálního výzkumu Eurostatu v průměru 36,3 let pracovního života. "Letos čeští muži odchází do penze při završení věku 63 let a šesti měsíců, ženy, pokud nemají dítě, o půl roku dříve. Pokud dítě mají, tak dříve – například matka tří dětí jde do důchodu v 59 letech," vysvětlil Kovanda.

Anketa

Spoříte si na důchod?

Hlasovalo 2511 lidí.

Délka pracovního života v České republice začala rapidně růst po roce 2011. tehdy se pohybovala ještě pod hranicí 34 let a pod průměrem Evropské unie. Ten pak předehnala v roce 2018.

 

 
Odchod do důchodu v České republice je v současnosti zastropovaný na 65 letech. To potrvá nejspíš nejméně do roku 2024, kdy je naplánováno další přehodnocení. "Lze předpokládat, že letos a v příštích několika letech bude průměrná délka pracovního života v České republice převyšovat úroveň platnou pro celou EU," doplnil Kovanda.

 

 


V rámci střední Evropy jsou na tom než Češi lépe Slováci s 34,1 lety a Maďaři se stejnou hodnotou. Nejkratší dobu v práci stráví Poláci s 33,5 lety. Naopak Rakušany čeká 37,5 let a Němce 38,7.

 

Délka pracovního života v Evropě:

 


Nejdéle v Evropě pracují Islanďané, jejich délka pracovního života je 46,3 let. Celkově Skandinávci stráví v práci déle Času než Češi. Naopak nejlépe jsou na tom Italové s 31,8 a Turci s 29,4 lety.
 

TN.cz