Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.3. 2018 21:19
Všichni zaměstnanci

Dělník chodil s tuberkulózou do práce! K lékaři musí i kolegové

Tuberkulóza
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Preventivní vyšetření museli podstoupit zaměstnanci jedné firmy průmyslové zóny v Boru u Tachova. Jeden z jejich kolegů má totiž otevřenou tuberkulózu. K lékaři museli všichni, kteří přišli s nemocným mužem do kontaktu.

Neléčená tuberkulóza je velmi nebezpečná a hlavně velmi nakažlivá. V průmyslové zóně Nová Hospoda v Boru u Tachova s ní chodil do práce jeden ze zaměstnaných cizinců."Jednalo se o dvacetiletého muže rumunské národnosti," upřesnila epidemioložka Jirka Průchová.

 

Nemocný mladík skončil v plicní léčebně v Janově. Místní hygienické stanici pak nezbylo nic jiného, než začít typovat lidi z jeho blízkého okolí a posílat je na preventivní vyšetření.

 

K lékaři museli nejen nejbližší spolupracovníci, ale i zaměstnanci stejného areálu. Tuberkulóza se šíří vzduchem a napadá plíce.

 

 

Nemoc se u nás čas od času vyskytne u lidí bez domova. Téměř všechny případy z poslední doby jsou ale podle epidemiologů zachyceny u lidí, kteří do Česka přijíždějí pracovat z východní Evropy.

 

V posledním případu z Tachovska se naštěstí zatím žádný další nakažený nepotvrdil. Čeká se ale ještě výsledky posledních testů. Podle odborníků je v rámci prevence této nemoci důležité dojít včas k lékaři. Pokud máte úporný kašel déle než tři týdny, rozhodně byste si měli zajít na vyšetření.

David Petřík/epa TN.cz
Reklama