Státní svátky

Delších víkendů letos moc nebude, tři svátky jsou v sobotu! PŘEHLED

Relaxující žena
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 13:28
4.1. 2021 13:16
Téma:

Češi se mohou každý kalendářní rok těšit na 13 státních svátků. Přitom jen dva z nich - Velký pátek a Velikonoční pondělí - mají pevně daný den v týdnu. Letos si prodloužených víkendů moc neužijeme, čtyřikrát totiž svátky připadají na sobotu či neděli, další volné dny zase vycházejí uprostřed pracovního týdne.

Nový rok, který připadl na pátek, už máme za sebou, letos nás ale čeká ještě 12 dalších státních svátků, a tím i volných dní. Tedy teoreticky. V roce 2021 totiž hned čtyři státní svátky vycházejí na víkend.

 

Zárukou prodlouženého víkendu jsou jako obvykle Velikonoce, které letos připadají na druhého (Velký pátek) a pátého (Velikonoční pondělí) dubna.

 

Jenže pak Čechy delší volno čeká až v létě - oba květnové svátky totiž letos vycházejí na sobotu, takže o ně pracující "přijdou." Loni přitom bylo prvního a osmého května v pátek.

 

 

Na začátek letních prázdnin se ovšem můžou kromě školáků těšit i jejich rodiče. Cyril a Metoděj a výročí upálení mistra Jana Husa (pátý a šestý červenec) totiž vycházejí na pondělí a úterý a slibují tak dlouhé volno.

 

Toho už se ovšem až do konce roku nedočkáme. Svatý Václav (28. září) vychází na úterý, výročí vzniku samostatného Československa (28. října) na čtvrtek a Den boje za svobodu a demokracii (17. listopadu) na středu.

 

Státní svátky v roce 2021:

 

 

Oproti těm nedávno skončených vycházejí letos (co se volna týče) hůře i Vánoce. Štědrý den připadá na pátek a oba svátky vánoční tak "spolkne" víkend.

 

Se státními svátky také úzce souvisí otevírací doba obchodů. Ty větší (nad 200 metrů čtverečních) musejí mít ze zákona povinně zavřeno na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září i 28. října, na Štědrý den od 12 hodin a na oba svátky vánoční po celý den.

 

Nedá se přitom vyloučit, že v případě nepolevující pandemie koronaviru bude omezená otevírací doba všech obchodů bez ohledu na prodejní plochu tak, jak se to stalo teď v pátek na Nový rok.

 

Nový rok 2021 s sebou přinesl i dlouhou řadu změn. Více v reportáži TV Nova:

 

TN.cz