výbuch paneláku

Dojemný dopis po tragédii v Prešově: Šéf firmy popsal náročnou misi

Demolice prešovského paneláku je téměř u konce
Zdroj: TV Markíza
S demolicí domu pomáhala česká firma
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 10:24
24.12. 2019 7:04
Téma:

Smutné Vánoce zažijí lidé ze slovenského Prešova, kteří přišli o své blízké a bydlení. Panelový dům, ve kterém vybuchl plyn, šel k zemi. Na demolici se podílela česká firma, která zapůjčila bagr. A její ředitel zaslal lidem na Slovensko dopis. Popisuje v něm například, jak se cítil, když viděl panelák hořet. Dále všem poděkoval za pomoc a popřál krásné Vánoce. V Prešově prý zažil také několik zázraků.

Radnice v Prešově se rozhodla zveřejnit dopis, který napsal ředitel české firmy CANNONNER Jiří Raszka. Ta se podílela na demolici bytového domu v Mukačevské ulici, kde vybuchl plyn. Budova byla velmi poškozena a statici rozhodli ji raději zbourat. Pro nikoho to nebyla příjemná situace. Těžké chvíle zažili nejen obyvatelé domu, ale i hasiči, záchranáři nebo pan Jiří Razska.

 

"Drazí moji Prešované, dovolte mi se na moment vrátit ve vzpomínkách k 6. prosinci. Tehdy jsem Vás ještě neznal a vše, co se odehrálo po strašlivém výbuchu ve Vašem městě, jsem sledoval jenom na dálku. Bylo těžké uvěřit, že záběry hořícího paneláku, které jsem viděl ve zprávách, jsou skutečné. Ani na moment mě nenapadlo, že někdy budu stát přímo na místě této strašlivé tragédie," vzpomínal Razska.

 

Dále také uvedl, že ani na chvíli s pomocí neváhal. "V krátkém čase se podařilo zrealizovat komplikovaný transport naší techniky a 13. prosince jsme dorazili až do Mukačevské ulice v Prešově. Čekala nás tu náročná mise, před kterou jsme dosud ještě nestáli. Podpora Vás Prešovanů, byla pro naše pracovníky nesmírně důležitá," pokračoval v dopise.

 

 

Všem také v dopise poděkoval za jejich podporu po celou dobu demolice. "Vaše energie byla opravdu neskutečná a věřte či ne, v Prešově jsme zažili i několik opravdových zázraků. Dovolte mi Vás požádat, abyste nyní všechnu energii posílali směrem k Vaší radnici a k lidem, kteří budou i dále řešit a odstraňovat všechny následky obrovského neštěstí. Na závěr chci Vám všem popřát co možná již nejklidnější prožití vánočních svátků, plných lásky, objetí a úsměvů," dodal Razska.

 

Radnice také zveřejnila email, ve kterém ředitel popisuje důvody, proč má být dům zbouraný. "Když se podíváte na fotografie vnitřních konstrukcí, tak si myslím, že i pro nestudovaného člověka v oboru stavitelství, i kohokoliv bez znalostí stavební statiky je jednoznačně zřejmé, že stačilo v uvozovkách kýchnout a vše se mohlo okamžitě zřítit…Opravdu si ještě někdo myslí, že by bylo bezpečné do takové budovy vstoupit? Já bych tam neposlal ani toho pejska od záchranářů," napsal tehdy ředitel radnici.

 

 

Při tragédii v Prešově zemřelo osm lidí. Lidé se rozhodli pro postižené rodiny založit trasparentní účet. A přispělo také město. To z účtu rozdělilo zatím 345 250 euro (přes osm milionů korun), informoval portál tvnoviny.sk

 

Podívejte se na záběry demolice bytového domu v Prešově:

 

 

TN.cz