Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nezávislost justice

Na Václavák dorazilo 50 tisíc lidí, chtějí demisi Babiše a Benešové

Lidé z celé republiky v úterý zaplnili Václavské náměstí, kde v půl sedmé večer odstartovala v pořadí už čtvrtá demonstrace proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Kromě jejího odstoupení desítky tisíc lidí volaly také po demisi premiéra Andreje Babiše.

Už počtvrté lidé vyjádřili svůj nesouhlas s nástupem nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Lidé se obávají zásahů do justice ve chvíli, kdy policie podala návrh na obžalobu Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Požadují proto demisi Benešové.

 

Úterní demonstrace se tentokrát nekonala na Staroměstském náměstí, lidé se sešli na Václavském náměstí v rámci akce, kterou pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. "Vyzvali jsme všechny obce, aby vyslaly lidi sem. Tento týden je zaměřený vyloženě na Prahu," uvedl před akcí Benjamin Roll ze spolku Milion chvilek.

 

"Dnes to nebude jen o justici, naše země má i více problémů, na kterých nesou vláda a premiér svůj podíl," řekl organizátor při zahájení demonstrace. "Je čas vystavit premiérovi účet!" dodal.

 

GALERIE: Demonstrace proti Babišovi a Benešové na Václavském náměstí

1
/
7
Zdroj: ČTK
Demonstrace proti změnám v justici na Václavském náměstí - 5

 

Vzhledem k zaplněnosti Válavského náměstí až k Vodičkově ulici organizátoři odhadují, že dorazilo nejméně 50 tisíc lidí. Ti skandovali hesla jako "Babiše do koše!", "Je to zloděj!" nebo "Máme toho dost!" a pískali na píšťalky. Na místě se tlačilo tolik protestujících, že v průběhu akce několik lidí dokonce omdlelo.

 

Na akci přišel i pražský biskup Václav Malý, který promluvil k davu o spravedlnosti. "Bohužel někteří naši státní představitelé tuto čest nemají," řekl za bouřlivého potlesku. "Nenechejme sebou manipulovat," dodal.

 

 

Na pódiu se objevila i hokejová hvězda Dominik Hašek. "Svoboda slova je jeden z hlavních důvodů, proč jsme dnes tady. Máme obavu o naši demokracii, kterou pro nás naše mámy a tátové vybojovali. V čele naší vlády stojí nejen trestně stíhají člověk, ale hlavně bývalý agent STB, člověk, který se v minulém režimu upsal ďáblu, aby z toho měl osobní prospěch," řekl Hašek.

 

Opřel se i do prezidenta Miloše Zemana. "Dokud nám tito dva pánové vládnou, tak není divu, že se tu scházíme v tak hojném počtu. Bojíme se, že paní Benešová nám nezaručí spravedlnost. Proto žádáme naše poslance a senátory, aby udělali vše, co je v jejich silách, a přesvědčili Marii Benešovou, aby odstoupila. Lidé této země si to zaslouží," prohlásil Hašek.

 

 

Ze známých osobností se na demonstraci ukázal i zpěvák Tomáš Klus. "Je potřeba říct "ne" všem těm lžím a manipulacím s pravdou. Už jich bylo dost. Babiš je pro mě krysař, který manipuluje s davy," prohlásil Klus předtím, než zazpíval. Při druhé písničce mu asistoval folkový písničkář Honza Nedvěd.

 

K demonstrantům promluvila i skupina herců a hereček, mezi nimi Aňa Geislerová, Marta Issová, Jiří Macháček, Pavel Liška a Lenka Krobotová.

 

Andrej Babiš dřívější demonstrace označil za "normální" kampaň. "Považuji to za divadlo. Demonstrace jsou načasované před eurovolbami, aby se naši političtí oponenti snažili burcovat voliče," uvedl premiér po demonstraci na Staroměstském náměstí.

 

V případě, že požadavkům nebude vyhověno, chystá spolek další akci na 28. května.

 

Reakce premiéra Andreje Babiše

Lidé mají právo demonstrovat a vyjadřovat svůj názor, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) k úternímu protestu. Předseda vlády ČTK současně napsal, že nevidí žádný důvod reagovat na výzvu lídra organizátorů ze spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře k televiznímu duelu. Minář podle Babiše využívá demonstrace ke svému zviditelnění, premiér mu doporučil, aby si založil politickou stranu.

 

"Lidé mají právo demonstrovat a vyjádřit svůj názor, máme zaplaťpánbůh demokracii," uvedl Babiš k demonstraci zaměřené proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), vládě i jejímu předsedovi, které se dnes podle organizátorů zúčastnilo asi 50.000 lidí.

 

 

Nevidí však jediný důvod, proč by měl reagovat na Minářovu výzvu, aby obavy demonstrantů rozptýlil v jejich televizním duelu. "(Minář) využívá demonstrace ke svému vlastnímu zviditelnění. Dokonce mi od něj pravidelně chodí smsky v různých nočních hodinách, které jsou polovýhrůžné," konstatoval.

 

Minářovi doporučil, aby si založil politickou stranu či hnutí a utkal se o přízeň voličů. "To je totiž legitimní prostředek, jak může změnit poměry ve společnosti, se kterými je očividně nespokojen," uvedl Babiš.

 

Na reportáž TV Nova o minulé demonstraci se můžete podívat zde:

klma, sei, pan tn.cz / ČTK