Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Václavské náměstí

Demonstrace v Česku jsou stále početnější, píší zahraniční média

Demonstrace proti změnám v justici na Václavském náměstí - 1
Zdroj: ČTK

Úterní pražský protest proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti spojený s požadavky demise premiéra Andreje Babiše zaznamenaly zahraniční tiskové agentury. Některé uvádějí, že demonstrace jsou stále početnější. Americká AP píše, že místo dřívějšího Staroměstského náměstí tentokrát organizátoři zvolili pro akci mnohem větší Václavské náměstí.

Ministr spravedlnosti má v Česku významnou kontrolu nad prokuraturou a protestující jsou znepokojeni, že nová ministryně byla jmenována do funkce krátce po dubnovém obvinění premiéra Andreje Babiše, píše AP.

 

Upozorňuje, že Benešová jako poslankyně hlasovala proti žádosti policie, aby byl Babiš zbaven poslanecké imunity.

 

Populistický premiér Babiš čelí podezření ze zpronevěry subvencí Evropské unie a ministryně spravedlnosti Benešová může ovlivňovat činnost prokuratury, napsala německá agentura DPA s odvoláním na tvrzení Babišových kritiků.

 

 

Dodává, že Benešová je považována za "důvěrnici" prezidenta Miloše Zemana, a poznamenává, že na demonstraci byli mimo jiné katolický biskup Václav Malý nebo slavný hokejový brankář Dominik Hašek.

 

Rakouská agentura APA upozornila, že jde o čtvrtou demonstraci proti Benešové. Napsala, že účastníci protestu volali po demisi nové ministryně i premiéra a žádali nezávislou justici. Stejně jako další agentury také APA uvádí, že podle organizátorů přišlo na Václavské náměstí 50 tisíc lidí.

 

Podívejte se, jak vypadala úterní demonstrace na Václavském náměstí:

ČTK