PŘÍRODA ZASÁHLA

Demonstraci proti vládě rozehnalo zemětřesení

Demonstrace v Chile
Zdroj: Profimedia

V centru Chile se sešly v pondělí znovu desítky tisíc lidí k protivládní demonstrace. Povolávání hesel však brzy vystřídaly výkřiky plné strachu a panika. Místo zasáhlo zemětřesení šestého stupně.

Zemětřesení naštěstí nebylo dle údajů místního Národního pohotovostního úřadu ministerstva vnitra a veřejné bezpečnosti (ONEMI) natolik silné, aby narušilo statiku okolních budov a ohrozilo demonstranty na životech. Dokonce nejsou hlášeny žádné škody ani větší zranění. Otřesy dle údajů geologů vycházely z hloubky 49 kilometrů, zasáhly především oblast poblíž pobřežního města Coquimbo a Biobío, otřesy ale pocítili i obyvatelé v hlavním městě Santiagu.

 

 

Chilské demonstrace probíhají již od října, vyvolala je nespokojenost s životní úrovní, neustálým zdražováním a neochotou vlády řešit sociální problémy své země.


Zemětřesení na území Chile nejsou neobvyklá, nachází se u tzv. Tichomořského lemu, který je zvýšenou seismickou aktivitou pověstný. Poslední skutečně velké zemětřesení zasáhlo zemi v březnu 2010, doprovázela ho i ničivá vlna tsunami, o život při něm přišlo přes 500 lidí. Dosud největší zemětřesení zasáhlo zemi v roce 1960 a dosáhlo síly 9,5.

Podívejte se na reportáž TV Nova o demonstracích v Chile:

Související témata:
TN.cz