Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

hrdinové

Den D po 75 letech: Tři veteráni z Normandie uctili padlé kolegy

Britští veteráni Mervyn Kresh, John Dennet, Mangus Lennach ve svých 94 letech sklidili potlesk, když se připojili k oslavám výročí vylodění v Normandii. Připojili se k 300 amerických veteránů, aby vzdali čest svým padlým kolegům.

Královská britská legie zorganizovala plavbu 300 veteránů z Británie do Francie. V neděli večer vyplula loď s vojáky z přístavu Dover, aby mohli v pondělí vzdát čest svým padlým kolegům v Dunkirku. Veteráni byli poctěni Královským námořnictvem. Na opačné straně kanálu La Manche jejich loď MV Boudicca přistála a veteráni započali svoji týdenní výroční cestu.

Oslavy 75. výročí vylodění v Normandii:

 

Někteří z nich pak trávili tichou vzpomínku na hřbitově v Normandii, kde vzpomínali na své zemřelé přátele. Poté si někteří veteráni prohlédli současné vojenské vybavení námořnictva, jiní hovořili se školáky. Pětadevadesátiletý Jack Mortimer hovořil s dětmi z místní základní školy o dnu, kdy jeho loď přistála v Poole Harbour, děti jej na oplátku naučily taneček Baby Shark. Novinářům Daily Mailu o svém rozhovoru s dětmi sdělil: „Nemám slov. Bylo to skvělé, nádherné, naprosto ohromné.“

 

 

GALERIE: Výročí vylodění spojenců v Normandii

1
/
5
Zdroj: Profimedia
loď

 

George Winter, bývalý kormidelní poddůstojník Královského námořnictva vzpomínal: „Byli jsme tam už 5. června, ostatní chlapci přistáli až 6. června. Za svítání jsme jim museli uvolnit cestu, aby se dostali na břeh.“ Pan Winter je dnes pětinásobným pradědečkem, v době vylodění mu bylo 18 let, jeden měsíc a tři dny.

 

Vylodění v Normandii bylo důležitým mezníkem ve druhé světové válce. 6. června zahájila spojenecká vojska útok na Hitlerův Atlantický val a v severní Francii jej 25. srpna porazili. Výhodou byla nejen nepřítomnost Luftwaffe, ale především zdrcující převaha spojenců a moment překvapení. Hitler navíc celou akci považoval za předstíranou a nedovolil nasazení silných jednotek. K jeho porážce nakonec přispělo i vysazení desetitisíců parašutistů. Den D, jak se Vylodění v Normandii běžně říká, nesl krycí název Operace Overlord.

jis TN.cz