Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zaměstnavatelé nesouhlasí

První tři dny nemoci budou znovu placené! KALKULAČKA

Zdroj: TV Nova

Zaměstnanci zřejmě budou znovu dostávat proplacené i první tři dny nemoci. Rozhodli o tom poslanci zhruba po tříhodinové debatě. Zrušení tzv. karenční doby bylo jedním z požadavků ČSSD při vyjednávání o koalici s hnutím ANO. Zaměstnavatelé s návrhem nesouhlasí.

Sněmovna schválila hlavně hlasy poslanců ANO, ČSSD, KSČM a Pirátů předlohu sociální demokracie, která takzvanou karenční dobu ruší. Novela zákoníku práce, která přečkala návrh ODS na zamítnutí, nyní zamíří k posouzení senátorům.

 

Zaměstnanci by měli podle předlohy dostávat i v prvních třech dnech 60 procent vyměřovacího základu, náklady by hradili zaměstnavatelé. Zaměstnavatelům se na druhou stranu sníží o 0,2 procentního bodu odvody, což představuje zhruba 3,5 miliardy korun.

 

 

Pro předlohu zvedlo ruku 128 ze 189 přítomných poslanců, hlasy dodali i čtyři z osmi lidovců. Proti bylo 35 poslanců zejména z ODS, TOP 09 a STAN. Poslanci SPD se podobně jako čtyři lidovci a Věra Kovářová (STAN) hlasování zdrželi.

 

PŘÍMÝ PŘENOS Z POSLANECKÉ SNĚMOVNY MŮŽETE SLEDOVAT ZDE

 

Zrušení karenční doby bylo jedním z hlavních požadavků sociální demokracie při vyjednání s hnutím ANO o koaličním kabinetu, který v dolní komoře tolerují komunisté. Někteří poslanci ANO s obnovou proplácení prvních dnů nemoci sice nesouhlasí, frakce ale stanovila závazné hlasování.

 

 

Zaměstnavatelé se zrušením karenční doby nesouhlasí. Povede podle nich ke zvýšení nemocnocsti a také nákladů firem na lidské zdroje. Chybějící práci budou muset nahradit, většinou formou přesčasů zaměstnanců, což přináší další finanční a organizační náklady.

 

"Je nepřijatelné, aby zodpovědnost za obecné zdraví byla přenášena na zaměstnavatele. Zrušení karenční doby zvýší nemocnost v některých odvětvích o dvě až tři procenta," uvedl prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

 

Poslanci schválili pro zaměstnavatele nejhorší možnou variantu ze všech, které se od května diskutovaly na tripartitě, doplnil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Vedle návrhu zachovat karenční dobu byly podle něj na stole i další varianty, které ctily programové prohlášení vlády z pohledu zaměstnanců i zaměstnavatelů

 

 

Karenční dobu zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, kabinet neproplácení prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté tuto úpravu nechali v platnosti.

 

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nic. Náhradu mzdy poskytuje od čtvrtého do 14. dne nemoci za pracovní dny zaměstnavatel, a to tři pětiny průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z pojištění.


Vládní dohoda o proplácení prvních 3 dnů nemocenské. Podívejte se na reportáž TV Nova z minulého měsíce:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Do práce i nemocná? Pro většinu Čechů běžný jev. A co pro vás?

epa tn.cz / ČTK