osvobození Osvětimi

Den památky obětí holocaustu: Příběhy přeživších nahánějí hrůzu

Téma:

Od osvobození nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi uplynulo v sobotu 73 let a celý svět proto uctil památku obětí holocaustu - tedy systematického pronásledování a hromadného vyvražďování Židů. Německá kancléřka Angela Merklová při této příležitosti varovala před nárůstem antisemitismu.

Po západu slunce se Osvětim ponořila do mlhy a do hrobového ticha. Lidé se na Mezinárodní den památky obětí holocaustu u památníku v Osvětimi pohroužili do sebe a v tichosti si připomněli nepochopitelnou krutost a zvěrstva, která se zde odehrála za druhé světové války.

 

Výpovědi přeživších vyhlazovacího tábora, v němž nacisté mezi lety 1940 až 1945 zavraždili přes milion lidí, nahánějí dodnes hrůzu a úzkost. "Můj otec měl sedm sourozenců, moje matka měla také sedm sourozenců. Všichni měli děti. Nikdo z nich se nevrátil. Jenom já," řekla přeživší Henny Goudekettingová (96).

 

 

Jedna z největších tragédiích v novodobých světových dějinách stále vyvolá silné emoce i na diplomatické úrovni. Polsko chce schválit zákon o tom, že nenese odpovědnost za zločiny proti lidskosti spáchané nacistickým Německem na jeho půdě. Ten kdo by tvrdil opak, může být potrestán. Izrael se proti polskému návrhu zákona ostře ohradil. "Nebudeme tolerovat ani sebemenší překrucování pravdy, přepisování historie a popírání holocaustu," sdělil premiér Benjamin Netanyahu.

 

Dolní komora polského parlamentu už návrh schválila. Za používání spojení jako "polské tábory smrti“ nařizuje až tříleté vězení.

Karolína Tomašková / lud TN.cz