epidemie koronaviru

Denně se nakazí tisíc zdravotníků. Hrozí kolaps systému, varuje šéf komory

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
26.10. 2020 19:19
Téma:

Každý den se v Česku podle šéfa lékařské komory Milana Kubka nakazí tisíc zdravotníků. Ještě na začátku října to bylo 250 za den. Aktuálně je na covid-19 pozitivních víc než 13 tisíc z nich. Z toho je zhruba polovina sester. Podle šéfa lékařské komory by Češi měli dodržovat vládní opatření, jinak dojde ke kolapsu zdravotnictví v řádu týdnů.

Někteří poznali covid-19 u svých pacientů, další na vlastní kůži. "Co u mě přetrvává, je strašná únava. Já jsem vlastně nastoupila do práce a po dvou hodinách jsem nebyla schopná další aktivity," popsala svou zkušenost s nemocí zdravotní sestra z Nemocnice Na Františku Gabriela Burdová.

 

"Nebyl to úplně jednoduchý průběh. Nakonec jsem skončila i na JIP u nás, pak jsem byla na ARO. Po dvou měsících. když jsem nastupovala do práce, mě unavilo úplně všechno," vzpomíná zdravotní sestra z Všeobecné fakultní nemocnice Alice Břešťanová.

 

Zatímco běžní lidé musí do karantény i při setkání s rizikovým kontaktem, zdravotníci musejí dál chodit do práce a nepřipadá pro ně v úvahu ani žádná rekonvalescence.

 

 

"Všichni lidé by měli věřit nám zdravotníkům, protože například v nemocnicích Uherské Hradiště nebo ve Zlíně doslova lékaři padají na hubu. Oni si chodí kupovat na trhy bio mrkev. Za minulý týden nám zbytečně zemřelo 700 pacientů, tento týden to bude asi tisícovka a přesto část lidí nerespektuje nařízení," prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

 

Koronavirus se aktuálně týká více než 13 tisíc zdravotníků. Nejvíc jich je v hlavním městě, následuje Moravskoslezský kraj. Nejméně případů mají v Karlovarském kraji. Covid-19 teď mají hlavně zdravotní sestry. Nakažených je jich celkem 6 060. Nemocných lékařů je 2 582.

 

 

"Lůžkové a přístrojové kapacity jsou zatím dostatečné, zatížení zdravotnického personálu je extrémní. V některých krajích se personální zajištění pohybuje na hranici dostatečného počtu a jsou nutné zásadní změny v organizaci práce při poskytování zdravotní péče," uvedl vedoucí Klinické skupiny COVID Vladimír Černý.

 

Někteří zdravotníci, kteří odešli pracovat do zahraničí, reagovali na výzvu, aby na nějaký čas přijeli pomáhat do českých nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví prý teď musí vyřídit formality.

 

Podle šéfa lékařské komory se díky jeho výzvě chce do Česka vrátit ze zahraničí celkem 25 lékařů. Zkušenosti mají z Francie, Německa nebo Švýcarska. 

Kateřina Sejková TN.cz