týrané děti

Deset let od kauzy týrání chlapců v Kuřimi. Co je s aktéry dnes?

Barbora Škrlová
Zdroj: Mediafax
Barbora Škrlová alias Anička alias Adam - jeden z nejpozoruhodnějších aktérů kauzy Kuřim
Téma:

Drobná náhoda - záměna signálu z kamery chůvičky hlídající dítě - stála přesně před deseti lety za odhalením případu, který v české historii dosud neměl obdoby. A vlastně mu dodnes chybí nějaké smysluplné vysvětlení. Jde o kauzu týraných chlapců v Kuřimi.

Když se Eduard Trdý před deseti lety podíval na obrazovku videochůvičky, která měla hlídat jeho čerstvě narozené miminko, mohl si klidně myslet, že se nějakým omylem dívá na špatný film. Spatřil nahého chlapce, spoutaného do kozelce a ležícího na zemi. Obrátil se na policii a odhalil tak neuvěřitelný příběh, který měl mít ještě pozoruhodné pokračování.

 

Poté, co se svědek týrání neznámého chlapce obrátil na policii a ukázal policistům záznam, dojeli si pro oba chlapce, Ondřeje a Jakuba, i jejich matku Kláru Mauerovou. S sebou policisté odvezli i "třináctiletou Aničku", o které se domnívali, že je Mauerové dcera. Děti policie podle běžného postupu předala do Klokánku.

 

 

V tuto chvíli případ týrání dětí začal nabývat překvapivých rozměrů a nabral naprosto nečekaný směr. Z Klokánku se totiž "Aničce" podařilo utéct oknem. Pak se ozvala z českého velvyslanectví v Dánsku, opět zmizela na několik měsíců, aby se záhy objevila v Norsku, kde se vydávala za třináctiletého chlapce Adama.

 

Anička nebyla ani Adam, ani Anička a rozhodně jí nebylo třináct let. Šlo o tehdy zhruba třicetiletou Barboru Škrlovou, jak zjistila policie. Jakmile se ocitla v Česku, policie ji zadržela a byla nakonec souzena jako spolupachatelka týrání chlapců.

 

 

Týrání to bylo opravdu otřesné. Nejen, že se ho na vlastních dětech dopouštěla jejich matka. Ta tvrdila, že se jí "jen" vymkla výchova. Za sebemenší prohřešky i bez nich zavírala Klára Mauerová chlapce do malé komory, nechávala je spát nahé na podlaze, mnohokrát je svazovala a později dokonce i zavírala do klecí.

 

To ale zdaleka nebylo všechno. Chlapci byli také dušeni, biti, řezáni různě po těle nebo páleni. Ondřejovi dokonce vyřízli kus masa z hýždí. Barboře Škrlové soud prokázal, že děti také mučila, i když vystupovala jako jejich sestra. Podle rozsudku je například topila ve vodě.

 

 

Dodnes se nepodařilo zjistit, jaký důvod mělo týrání Ondřeje a Jakuba. Spekulace o natáčení sadistického dětského porna se nepotvrdily, stejně tak ani teorie o šílené náboženské sektě, i když k té měl otec Barbory Škrlové velmi blízko. Byl odštěpencem od sekty Hnutí Grálu a podle některých dohadů i hlavním organizátorem mučení. Od počátku odhalení kauzy se ale po něm slehla zem.

 

Do něj se zapojilo hned několik lidí - kromě matky chlapců také jejich teta Kateřina Mauerová. U soudu dostala dokonce vyšší trest než matka Klára. Té hrozilo až dvanáct let, dostala jich devět. Kateřinu Mauerovou soud poslal do vězení na deset let.

 

 

Ženy nebyly jedinými odsouzenými. Společně s nimi putovala od soudu do vězení (navzdory odvolání) celá skupina lidí, která se na mučení více či méně také podílela nebo pomáhala vytvářet novou identitu pro Barboru Škrlovou.

 

Z vězení už jsou všichni venku. Barbora Škrlová si z pěti let odseděla čtyři roky a po návratu z vězení není v dobrém psychickém stavu. Má změněné jméno, plný invalidní důchod a je nesvéprávná. V pomoci o ní po návratu z vězení se angažoval i Spolek Šalamoun a jeho šéf John Bok. Podle něj se o Barboru starají dvě ženy, protože ona sama toho není schopná.

 

 

"Jí můžete říkat jakkoli, protože ona má v sobě teď pět nebo šest malých kluků s různými jmény ve věku přibližně od šesti do 14 let, mezi kterými „přepíná“. Jinak je ve stavu totální nekomunikativnosti. Opravdu máme potvrzeno od řady odborníků, že trpí psychickou nemocí. Přitom byla nadaná klavíristka a skládala úžasné skladby," řekl Blesku John Bok ze Spolku Šalamoun.

 

Chlapce Ondřeje a Jakuba soud svěřil po krátkých peripetiích rodičům matky Kláry do opatrovnictví. Dnes je jim sedmnáct a devatenáct let. Mediálnímu zájmu se z pochopitelných důvodů vyhýbají. Proč je kdysi mučila skupina lidí, včetně nejbližších příbuzných, se nikdy zcela nepodařilo objasnit. 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOKUJÍCÍ FOTO: Matka zveřejnila na Facebooku batolata „na prodej“ se zalepenou pusou! Pobouřila tisíce lidí

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar