Nájemní bydlení

Desetitisíce bytů po OKD na prodej. Nájemníci se bojí, co s nimi bude

Věra Müllerová
Věra Müllerová
Publikováno 21. 12. 2019
Téma:
byt

Desetitisíce nájemních bytů po těžební společnosti OKD jsou opět na prodej. Mezi zájemci jsou pouze zahraniční fondy. Byty patří společnosti Residomo, předchozím vlastníkem byl podnikatel Zdeněk Bakala, který je spolu s OKD zprivatizoval. Byty se tak stále více vzdalují svým nájemcům, kteří si na ně dlouhodobě dělají nárok.

Možná to bude největší obchod na českém realitním trhu za desítky miliard korun. Rozhodně ale další velké zklamání pro obyvatele 44 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji.

 

Obyvatelé si na byty dělají nárok na základě privatizační smlouvy z roku 2004, podle které je mají mít možnost odkoupit za netržní cenu.

 

"Podle nás není zaručeno, že ten závazek platí, tak jak nyní nabývají ten bytový fond noví a noví majitelé," trápí předsedu sdružení nájemníků BytyOKD Romana Macháčka.

Paní Jaroslava už v to, že by se bytu jednou dočkala, ani nedoufá. "To, co tehdy pan Bakala udělal, mu prošlo z hlediska zákona a práva. Dneska už to zákony pokrývají. že není možno takto beztrestně lidem učinit slib, pak ho nedodržet, uvést je v omyl," říká ministr kultury Lubomír Zaorálek.

 

Bývalé hornické byty získali v roce 2004 podnikatel Zdeněk Bakala a jeho obchodní společníci. Jejich tehdejší firma RPG Industries koupila černouhelné doly od společnosti Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy, kteří v roce 1998 získali v OKD většinový podíl a o šest let později jim stát prodal zbylou část podniku i s nájemními byty.

pez TN.cz