Složitá byrokracie

Desetitisíce lidí vězí na výletních lodích! Bojí se, že se na ně zapomene

loď Meraviglia
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 7. 5. 2020
Téma:

Pasažéři výletních lodí už jsou dávno doma, jejich posádka na nich ale zůstává uvězněna. Repatriační lety se jich netýkaly a někteří pracovníci navíc nemají ani nejmenší ponětí o tom, kdy by mohla tahle noční můra skončit.

"Doufám, že se na nás aspoň nezapomene, abych byl upřímný. Vypadá to, že nikoho nezajímá, co se tu s námi stane," popsal pro CNN MaShawn Morton, který pracuje pro společnost Princess Cruises. Zatímco pasažéři už tráví čas ve své domovině, posádka výletních lodí nemá nadějné vyhlídky.

 

Podle americké pobřežní stráže zůstává na palubě 74 zámořských parníků u pobřeží USA, Baham a v Karibiku uvězněno zhruba 57 tisíc lidí. Deník Guardian před týdnem uvedl, že takových "námořníků" je po celém světě více než 100 tisíc. Většina z nich netuší, kdy bude moci vidět své blízké.

 

Nikdo ale pořádně nedokáže odpovědět na otázku proč. O žádné pasažéry už se členové posádky nestarají a někteří z nich ani nepobírají plat. Nákaza koronavirem je na většině lodí minimální. Podle odhadů jím onemocnělo asi 50 lidí, desítky pak byly evakuovány s podezřením na Covid-19.

 

 

Většinou vstup na pevninu blokuje byrokracie a přísně nastavené podmínky pro vystoupení z lodi. Některé parníky jsou pak v mezinárodních vodách, a tak se nemohou odvolávat na práva v cílové zemi, a plují často pod vlajkou státu, který nemá dostatek financí.

 

Lodě v amerických vodách se musí řídit rozhodnutím amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle něj mohou členové posádky vystoupit jen za účelem repatriace či přestupu na jiné plavidlo za předpokladu, že je pak domů dopraví speciálně pronajaté dopravní prostředky.

 

Právě to si ale většina pracovníků nemůže dovolit, stejně jako jejich zaměstnavatelů. Jediná možnost, která zbývá, je tak přímá dohoda s CDC. Například společnost Royal Caribbean už na takovou přistoupila s tím, že posádka bude moci vystoupit, ale musí se poté řídit přísnými nařízeními.

 

 

Někteří pracovníci ale čekají nedaleko pobřeží už od poloviny března, kdy mohli na pevninu vkročit pasažéři. Už téměř tři měsíce jsou tedy tak blízko, ale zároveň pořád tak vzdáleni od domova.

 

V začátku epidemie byly výletní lodě ohniskami nákazy. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz