bude hůř

Děsí vás pátek třináctého? Blíží se den, který je ještě daleko horší

Pátek 13.
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Iustrační foto

Naskakuje vám při představě pátku třináctého husí kůže? Pak vězte, že brzy nás čeká něco daleko horšího. Patnáctého dubna je totiž podle historiků nejtragičtější den v dějinách lidstva.

Provází vás už od rána nepříjemný pocit? Čekáte, za kterým rohem se objeví černá kočka, aby vám přeběhla přes silnici? Pátek třináctého má mnoho lidí spojeno se smolným dnem, podle věštkyně jsou ale obavy zbytečné. "Pravděpodobně se v minulosti někomu stalo něco špatného, a tak si to spojil a rozšířil tuto pověru. Podle mě si to lidé vsugerovali," uvedla věštkyně Helen Silvan.

 

Podle ní je naopak třináctka šťastné číslo, které přináší úlevu a pomoc od problémů. "Pokud se budete celý den strachovat, že se něco zlého přihodí, pravděpodobně se to přihodí, protože danou myšlenku přitáhnete a dáte jí podobu. Zkuste se naopak zaměřit na to, že je to šťastný den, že vám přinese jenom dobro a úlevu," dodala Silvan.

 

Co se historie týče, má pověra o smolném pátku třináctém základ ve 14. století. V pátek 13. října 1307 nařídil francouzský král Filip IV. Sličný pronásledovat a mučit templářské rytíře. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

 

 

Od té doby se lidé na třináctku zaměřili. Zajímavostí je, že ve středověku byl popravčím dnem právě pátek a aby toho nebylo málo, na popraviště vedlo 13 schůdků! Statistiky potvrzují, že ve Finsku umírají řidičky v pátek třináctého dvakrát častěji než muži. V roce 2010 udeřil blesk při letecké přehlídce v britském Lowestoftu do třináctiletého chlapce, byl pátek třináctého a záchranáři prý přijeli v 13:13. Tragédií, se kterými má třináctka co dočinění, je daleko víc. Přečtěte si o nich TADY.

 

Jenže i když se prokazatelně mnoho neštěstí v pátek třináctého stalo, ve srovnání s 15. dubnem, který nás čeká tuto neděli, je to zanedbatelné. Právě ten den je podle historiků nejhorší v historii – událo se totiž nejvíc tragédií. Nevěříte? Přesvědčte se v galerii!

GALERIE: Tragické události 15. dubna

1
/
8
Zdroj: Profimedia
Atentát na Abrahama Lincolna (1865) ; Pět dnů po konci občanské války navštívil americký prezident Abraham Lincoln ve Washingtonu divadelní představení. Pro některé lidi však ještě válka neskončila. Do lóže vtrhl jeden z herců, který byl fanatickým přívržencem Jihu, a Lincolna střelil dvakrát zezadu do hlavy. Atentát byl spáchán pozdě večer 14. dubna, prezident Lincoln však zemřel 15. dubna ráno v nemocnici. Kromě něj plánovali útočníci zabít ještě generála Granta, viceprezidenta Johnsona a ministra zahraničí Sewarda.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Přeměňte PÁTEK TŘINÁCTÉHO ve svůj šťastný den! + Předpověď, co vás dnes čeká
Pátek třináctého je tu. Proč se ho vlastně máme bát?

Související témata:
mom TN.cz